Enürezis ve diğer işeme bozukluklarında ürodinamik incelemenin tanı ve tedaviye katkısı
- Tez No: 86534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÇETİNKURŞUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, General Surgery, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Enürezis noktürna ve işeme bozuklukları çocukluk çağında en sık karşılaşılan ürolojik problemdir. Çalışmamızın amacı, enürezis noktürna (EN) ve diğer işeme bozukluklarında ürodinamik incelemenin tam ve tedaviye katkısının belirlenmesidir. Çalışmaya katılan 1 10 olgudan; 35'i EN, 65'i enürezis noktürna ve diurna (EN+ED), 10'u ise enürezis diurna (ED) olarak sınıflandırılmıştır. İşeme bozukluğu grubunda ise 14 nörojen mesane incelenmiştir. Olguların hepsine ürodinamik inceleme yapılmıştır. Enüretik olguların yapılan ürodinamik incelemesinde; %69.1'inde düşük hacimli mesane (DHM), %67.3'ünde detrusor instabilitesi (Di), %37.3'ünde artmış sensitivite saptandı. İşeme bozukluğu grubundaki olguların hepsinde nörojen mesane saptandı. Ürodinamik incelemede DHM ve/veya Di saptanan olgulara davranış tedavisi ve oxybutinin 0.6 mg/kg olarak verilirken, saptanmayan olgulara ise sadece davranış tedavisi verildi. 6 ay sonra olguların ürodinamik incelemesi tekrarlandı. Tedavi öncesi ve sonrası ürodinamik inceleme, klinik bulgular istatistiksel olarak değerlendirildi. Monosemptomatik enürezis noktürnalı (MEN) olguların ürodinamik incelenmesinde patolojik bulgu saptanmamasına karşın, polisemptomatik enürezis noktürnalı (PEN) olgularda ürodinamik inceleme anlamlı patolojik bulgu saptanmıştır. Oxybutinin tedavisi 77alanlar ve almayanlar karşılaştırıldığında oxybutinin kullananlarda ürodinamik ve klinik bulgularda düzelme olduğu saptandı. Konstipasyon, tekrarlayan sık idrar yolu enfeksiyonu (TİYE), vezikoüreteral reflü (VUR), diurnal semptom gibi problemlerle birlikte olan enürezisin tedavisi bu semptomların olmadığı olgulara göre daha başarılıdır. Yaptığımız çalışmanın sonucunda, MEN' de ileri tetkike gerek olmadığı ve tedavide davranış modifikasyon tedavisinin tek basma yeterli olabileceğini görülmüştür. Konstipasyon, VUR, TİYE ve diurnal semptomu olanlarda ürodinamik inceleme yapılmalıdır. PEN'de, oxybutinin tedavisi başarı olmaktadır. Konstipasyon EN'de sık görülebileceğinden, bu olgulara standart konstipasyon tedavisi verilmesi ürodinamik ve klinik semptomların iyileşmesini kolaylaştıracaktır. TİYE, noktürnal ve diurnal semptomları arttıracağından, bu hastalara antibiyotik profilaksisi yapılmalıdır. Nörolojik hastalığı olanlarda erken dönemde ürodinamik inceleme yapılmalı ve nörojen mesane saptananlarda renal sistem etkilenmesini en aza indirmek için temiz aralıklı kataterizasyon uygulanmalıdır. Nörojen mesane saptananlarda gastrointestinal sistem patolojileri de araştırılmalıdır. Sonuç olarak; ürodinamik inceleme daha çok nörolojik hastalıklar, işeme bozukluğu, VURjTİYE ve diurnal semptomu olanlarda uygulanmalıdır. 78
Özet (Çeviri)
SUMMARY Enuresis nocturna (EN) and voiding dysfunction (VD) are the most common urologyc problem in childhood. The aim of this study is determine that contribution of urodynamic investigation (UI) on diagnosis and treatment of EN and other VD. We detected that 35 of 110 cases were EN, 10 of 110 were enuresis diurna (ED) and 65 of these cases were both EN and ED. 14 patients with norogenic bladder were evaluated in the VD group. All children were underwent UI. In the UI of enuretic cases; we detected that 69.1% of enuretic cases have reduced bladder capacity (RBC), 67.3 % have detrusor instability (DI) and 37.3 % have increased bladder sensitivity. We also detected that all cases of VD group had norogenic bladder. Oxybutinin (0.6 mg/kg) and behavioural modification treatment were given who had RBC and/or DI in the UI but only behavioural modification treatment was given who had no problem in the UI. UI were repeated after six months. The findings of clinical evaluations and UI before and the after treatment were analysed statistically. The result of our study indicates that no further examination is required for MEN and behavioural modification is adequate alone. UI should be performed if the patients have constipation, VUR, RUTI and diurnal symptoms. Oxybutinin therapy is also successful in PEN. As constipation is more likely in EN, standard anti-constipation therapy may help 79urodynamic and clinical symptoms to subside. As RUTI increases nocturnal and diurnal symptoms, antibiotic prophylactixs should be given. UI must be performed in patients with neurological diseases and in order to prevent renal damage, clean intermittent catheterization should be performed in patients with neurologic bladder. In conclusion, we suggest that UI should be performed in patients with neurological diseases, defects of voiding, VUR, RUTI and diurnal symptom. 80