Farklı üriner inkontinans tiplerine sahip çocuklarda multimodal pelvik taban rehabilitasyon programının etkinliği
Effectiveness of multimodal pelvic floor rehabilitation program in children with different types of urinary incontinence
- Tez No: 962986
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZDİNÇLER, PROF. DR. ÖZGE ÇELİKER TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı üriner inkontinans tiplerine sahip çocuklarda multimodal pelvik taban rehabilitasyon programının alt üriner sistem semptomları, pelvik taban kasları ve ilişkili diğer kasların fonksiyonları üzerindeki etkilerini belirlemektir. Çalışmaya üriner inkontinans tanısı alan, 5-18 yaş arası 35 çocuk dahil edildi. Gündüz inkontinansı grubu (n=13), enürezis grubu (n=11) ve kombine gündüz inkontinansı ve enürezis grubu (n=11) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Multimodal pelvik taban rehabilitasyon programı, tüm gruplardaki çocuklara 10 hafta boyunca, haftada iki gün ve yaklaşık 50 dakika olacak şekilde uygulandı. Program; çocuk ve ebeveyn eğitimi, sağlıklı mesane ve bağırsak eğitimi, postür eğitimi, manuel yaklaşımlar, egzersiz eğitimi, biyofeedback tedavisi ve ev programını içerdi. Alt üriner sistem semptomları Disfonksiyonel İşeme ve İnkontinans Skorlama Sistemi (DİİSS), Mesane ve Bağırsak Disfonksiyon Ölçeği (MBDÖ), Çocukluk Çağı Mesane ve Bağırsak Disfonksiyon Anketi (ÇÇMBDA), mesane ve bağırsak günlükleri ile, pelvik taban kaslarının ve ilişkili diğer kasların fonksiyonları perineal değerlendirme, yüzeyel elektromiyografi ve ultrasonografi ölçümleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the effects of a multimodal pelvic floor rehabilitation program on lower urinary tract symptoms and pelvic floor and related muscle function in children with different types of urinary incontinence. The study included 35 children aged 5–18 years who had been diagnosed with urinary incontinence. They were divided into three groups: daytime incontinence (n=13), enuresis (n=11) and combined daytime incontinence and enuresis (n=11). All children participated in a 10-week multimodal pelvic floor rehabilitation program, held twice a week for approximately 50 minutes each session. This program included child and parent education, healthy bladder and bowel education, postural education, manual approaches, exercise training, biofeedback therapy, and a home program. Lower urinary tract symptoms were assessed using the Dysfunctional Voiding and Incontinence Scoring System (DVISS), the Bladder and Bowel Dysfunction Questionnaire (BBDQ), the Childhood Bladder and Bowel Dysfunction Questionnaire (CBBDQ), bladder and bowel diaries. The functions of the pelvic floor and related muscles were assessed using perineal evaluation, surface electromyography and ultrasound measurements.