Âşık Ferrahi'nin edebi ve sanatsal kişiliği
Âşık Ferrahi's literary and artistic personality
- Tez No: 865342
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN EKİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ses Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Ses Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türkiye'de âşıklık geleneğinin yoğun olarak yaşandığı ve bu gelenek içerisinde önemli temsilcilerinde bulunduğu yörelerden birisi Adana yöresinin Ceyhan ilçesidir. Bu yöre eski çağlardan günümüze dek birçok âşık yetiştirmiştir. Bu çalışmada, THM'ne katkı sağlayan Âşık Ferrahi'nin edebi ve sanatsal kişiliği konu alınmıştır. Çalışma çerçevesinde Âşık Ferrahi'ye ait 20 adet şiir ve 12 adet eser incelenmiştir. Araştırmanın THM alanında âşıklık geleneği, Adana yöresi âşıklık geleneği ve âşıklar üzerinde çalışma yapacak olan kişilere bir bakış açısı oluşturabilmesi ve kaynak oluşturması amaçlanmış, tanınırlığının günümüze kadar gelmesi ve eserleri üzerinde akademik düzeyde yeterli çalışmaların olmaması da bu araştırmanın konu edilmesi bakımından önemli bir etken olmuştur. Çalışmada öncelikle âşıklık geleneği ve bu geleneği oluşturan temel kavramlar incelenmiştir. Ardından Adana yöresinde âşıklık geleneği ve âşıkları hakkında genel bilgiler verilmiştir. Âşık Ferrahi'nin şiirlerinde işlediği konular, şekil özellikleri, dil ve üslup, kâfiye, durak ve redif bakımından incelemesi yapılmıştır. Son bölümde ise Âşık Ferrahi'nin hayatı, ozanlık ve sanatsal kimliği, kültürel yönü ve kaynak kişi kimliği hakkında bilgilere yer verilmiştir. Âşık Ferrahi'nin edebi yönden şiir yapısının nasıl olduğu, sanatsal kimliği ve kırık hava türündeki eserlerinin nasıl bir müzikal özelliğe sahip olduğu hakkında bilgileri ortaya koymak amacıyla nitel araştırma ile tarama modeli kullanılmıştır. Veriler toplanırken öncelikle araştırma konusu ile ilgili bilgilerin edinilebilmesi için elektronik ve yazılı kaynak taraması yapılmıştır. Yapılan araştırmanın neticesinde Âşık Ferrahi; gerek âşıklık geleneği içerisindeki yeriyle, gerekse sazıyla, sözüyle ve içli deyişleri ile önemli bir yere sahip olmuş, âşık edebiyatında hak ettiği yeri almıştır.
Özet (Çeviri)
Ceyhan district of Adana region is one of the regions where the minstrelsy tradition is most intense in Turkey and has important representatives in this tradition. Many minstrels have grown up in this region since ancient times. In this study, the literary and artistic personality of Âşık Ferrahi, who contributed to Turkish folk music, was discussed. Within the framework of the study, 20 poems and 12 works of Âşık Ferrahi were examined. The aim of the research is to create a source in order to create a perspective for the people who will work on the minstrel tradition in the field of Turkish folk music, the minstrel tradition of the Adana region and the minstrels. has been. In the study, first of all, the tradition of minstrelsy and the basic concepts that make up this tradition were examined. Then, information about the minstrel tradition and minstrels in the Adana region is given. The subjects that Âşık Ferrahi dealt with in his poems were examined in terms of morphological features, language and style, rhyme, stop and redif. In the last section, information about Âşık Ferrahi's life, poetic and artistic identity, cultural aspect and identity of the source person is given. Qualitative research and scanning model were used in order to reveal information about Âşık Ferrahi's literary structure, his artistic identity and what kind of musical characteristics his works in the genre of broken air have. While collecting the data, first of all, electronic and written sources were examined in order to obtain information about the research subject. As a result of the study, Âşık Ferrahi has an important place both in the minstrel tradition and with his instrument, lyrics and soulful sayings, and has taken the place he deserves in minstrel literature.