Hypericum perforatum (Sarı Kantaron) Yüklü Kitosan Nanoparçacık-Agaros Kompozitin Yara Örtüsü Biyoaktivitesinin Araştırılması
Investigation of Wound Dressing Bioactivity of Chitosan Nanoparticle-Agaros Composite loaded with Hypericum perforatum
  1. Tez No: 865348
  2. Yazar: ŞEYMA KARAGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YURT ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yara örtüleri, yaraların iyileşme sürecini hızlandırmak için kullanılan önemli materyallerdir. Bu tez çalışmasında Hypericum Perforatum yüklü kitosan nanoparçacıklarının Agaros ile modifikasyonundan oluşturulan filmlerin antimikrobiyal aktiviteleri ve yara iyileştirici potansiyeli in vitro olarak araştırıldı. Kitosan nanoparçacıkları ve Hypericum Perforatum yüklü nanoparçacıklar iyonik jelasyon yöntemiyle sentezlendi. Sentezlenen Hypericum Perforatum yüklü nanoparçacıklar çözücü döküm metodu kullanarak Agaros'a modifiye edildi. Hypericum Perforatum'un yükleme verimi UV-Vis spektrofotometrisi kullanılarak tespit edildi. Nanoparçacıkların karakterizasyonu Dinamik Işık Saçılımı (DLS), Fourier Dönüşümü Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) teknikleri kullanılarak yapıldı. Sonuçlara göre Hypericum Perforatum %90,1 verimle kitosan nanoparçacıklarına yüklendiği tespit edildi. Kitosan nanoparçacıklarının ve Hypericum Perforatum yüklü kitosan nanoparçacıkların boyutları sırasıyla 69±4,2 nm ve 156±22 nm olarak ölçüldü. Antimikrobiyal aktivite test sonuçlarına göre, oluşturulan film Staphylococcus aureus, Escherichia coli bakterilerine karşı ve Candida albicans suşuna karşı direnç gösterdiği tespit edildi. Filmlerin sitotoksisite tayini, L929 fibroblast hücreleri üzerinde MTT testi uygulanarak belirlendi. Hypericum Perforatum içeren filmlerde 72 saat boyunca canlılık tespit edilmiştir. Sonuç olarak sentezlenen HP yüklü kitosan nanoparçacık-Agaros filmin antimikrobiyal özelliğe ve yara iyileştirici potansiyele sahip olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Wound dressings are important materials used to accelerate the healing process of wounds. In this thesis study, chitosan nanoparticles loaded Hypericum Perforatum modified to Agarose as wound healing films were synthesized and the antimicrobial activities of the film was investigated as in vitro. Chitosan nanoparticles and Hypericum Perforatum loaded nanoparticles were synthesized by the ionic gelation method. The synthesized Hypericum Perforatum loaded nanoparticles were modified into Agaros using the solvent casting method. The loading efficiency of Hypericum Perforatum was determined using UV-Vis spectrophotometry. Characterization of nanoparticles was done using Dynamic Light Scattering (DLS), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR) and Scanning Electron Microscopy (SEM) techniques. The results show that Hypericum perforatum was loaded into chitosan nanoparticles with 90.1% efficiency. The sizes of chitosan nanoparticles and Hypericum perforatum loaded chitosan nanoparticles were measured as 69±4.2 nm and 156±22 nm, respectively. According to the antimicrobial activity test results, it was stated that the films were resistant to Staphylococcus aureus, Escherichia coli bacteria and Candida albicans strains. The cytotoxicity of the films was determined by applying MTT test on L929 fibroblast cells. Viability was determined for 72 hours in films containing Hypericum Perforatum. In conclusion, it was revealed that the synthesized HP loaded chitosan nanoparticle-Agaros film has antimicrobial properties and wound healing potential.