Omalizumabın 10 yıldan fazla kullanan ağır astım tanılı hastalardaki etkinliği ve güvenirliği
Efficiency and safety of omalizumab in patients diagnosed with severe asthma using it for over 10 years
  1. Tez No: 865347
  2. Yazar: CEMİLE DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ HAVLUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç Ağır alerjik astımlı hastaların tedavisinde kullanılan omalizumab, etkili olduğu gösterilmiş, kullanımı giderek artan bir monoklonal antikordur. Bu çalışmada ağır alerjik astımlı hastalarda kullanılan omalizumab tedavisini 10 yıl ve üzerinde kullanan hastalarda omalizumabın etkinliğini ve güvenirliğini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Omalizumab tedavisinin etkinliği ve güvenirliği hastaların dosyaları retrospektif incelenerek değerlendirilmiştir. Hastaların omalizumab tedavisi süresince klinik değerlendirilmesi aylık olarak yapılmıştır. Tedavi etkinliğinin değerlendirmesinde Küresel Astım Girişimi (GINA) klavuzunda belirtildiği şekilde astım semptom kontrol seviyesi kullanılmıştır. Bunun yanında mevcut tedavileri, hastane başvuruları, atak sayıları, yan etkileri de kaydedilmiştir. Bulgular 36 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların 25'i kadın ve yaş ortalaması 54,7±12,9 yıldır. Total IgE seviyesi 247,1±179,4 IU/ml, eozinofil seviyesi 419,5  240,9/L'dır. Omalizumab tedavi süresi 11,3±0,9 yıldır (10-15 yıl). Omalizumab tedavisi sonunda 23 (%63,9) hastada iyi kontrollü, 13 (%36,1) hastada kısmi kontrollü astım mevcuttur. Hastaların son bir yılı değerlendirildiğinde 16 (%44,4) hastada son bir yıl içerisinde hiç planlanmamış doktor başvurusu görülmemiştir. Son bir yıl içerisinde 5 hastada bir, 4 hastada da 2 astım alevlenme nedenli hastane yatış görülmüştür. 11 hastada son bir yıl içerisinde sistemik steroid kullanımı mevcuttur. Yıllar içerisinde değerlendirildiğinde istatistiksel farklılık olmasa da özellikle 6 yıldan sonra ilk yıllara göre hastalık kontrolünün daha kötü olduğu görülmüştür. Bunun yanında başlangıçtaki IgE ve eozinofil seviyeleri ile uzun dönemdeki kontrollerinin korelasyonu yapıldığında IgE seviyesi ile bir ilişki görülmezken eozinofil seviyesi 500/L'nin üzerinde olan hastalarda kontrolün daha iyi olduğu görülmüştür. Hastalar omalizumab ile ilişkilendirilen önemli bir yan etki yaşamamıştır. Tüm tedavi süresince 4 hastada lokal yan etki, 3 hastada da ilaç ile ilişkili olduğu düşünülen myalji görülmüştür. Bu yan etkiler, tedavi başlangıcından sonraki ilk üç yıl içerisinde görülmüştür ve tedavinin üçüncü yılından sonra hastalarda herhangi bir yan etki görülmemiştir. Sonuç 10 yıl ve üzeri omalizumab kullanan hastaların değerlendirildiği literatürde rastlanılan ilk çalışmadır. Bu çalışma gerçek yaşam koşullarında 10 yıl ve üzerinde süren omalizumab tedavisinin kontrolsüz alerjik astımda etkin ve iyi tolere edilen bir tedavi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Omalizumab, used in the treatment of severe allergic asthma, is a monoclonal antibody that has been shown to be effective and its usage is increasingly widespread. This study aimed to investigate the effectiveness and safety of omalizumab in patients with severe allergic asthma who have been treated with it for 10 years or more. Material and Methods The effectiveness and safety of omalizumab treatment were evaluated by retrospectively examining patients' files. Clinical evaluation of patients during omalizumab treatment was performed monthly. The level of asthma symptom control was used for the assessment of treatment effectiveness as specified in the Global Initiative for Asthma (GINA) guidelines. Additionally, current treatments, hospital admissions, attack frequencies, and side effects were recorded. Results 36 patients were included in the study. Of these patients, 25 were female with a mean age of 54.7±12.9 years. The total IgE level was 247.1±179.4 IU/ml, and the eosinophil level was 419.5 ± 240.9 /µL. The duration of omalizumab treatment was 11.3±0.9 years (range: 10-15 years). At the end of omalizumab treatment, 23 (63.9%) patients had well controlled asthma, while 13 (36.1%) had not well controlled asthma. When evaluating the past year, 16 (44.4%) patients had no unplanned doctor visits, while 5 patients had one and 4 patients had two hospital admissions due to asthma exacerbation. Systemic steroid use was present in 11 patients within the past year. Although there was no statistical difference in disease control over the years, it was observed that disease control was particularly worse after 6 years compared to the initial years. Additionally, when the correlation between initial IgE and eosinophil levels and long-term controls was analyzed, there was no relationship observed with IgE levels, while better control was observed in patients with eosinophil levels above 500/µL. Patients did not experience any significant adverse effects associated with omalizumab. Throughout the entire treatment period, 4 patients experienced local side effects, and 3 patients experienced myalgia believed to be related to the drug. These side effects were observed within the first three years after starting treatment, with no side effects observed after the third year of treatment. Conclusion This is the first study encountered in the literature evaluating patients using omalizumab for 10 years or more. This study demonstrated that under real-life conditions, omalizumab treatment lasting for 10 years or more is an effective and well-tolerated treatment for uncontrolled allergic asthma.