Multiple skleroz hastalarına eşlik eden enfeksiyonların ve malignitelerin değerlendirilmesi: Tek merkezli kesitsel çalışma
Assesment of common infection and malignancy in multiple sclerosis patients: a single-center cross-sectional study
  1. Tez No: 865354
  2. Yazar: ABDÜSSAMET MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİT BOZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
AMAÇ: Multipl skleroz (MS) genç popülasyonda nontravmatik dizabiliteye neden olan santral sinir sisteminin otoimmün demiyelinizan hastalığıdır[1]. MS'te hastalık modifiye edici tedaviler (DMT) kullanımı olması nedeniyle hastalarda tedaviyle ilişkili enfeksiyon ve malignite riski artmaktadır[2]. MS'te klinik pratikte hastaların takibinde özellikle enfeksiyon ve malignite riskine yönelik DMT hakkındaki bilgiler kısıtlıdır. Çalışmamızda MS hastalarında kullandıkları DMT'ler ile geçirilen enfeksiyon ve malignite arasındaki ilişki incelendi. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma tek merkezli, kesitsel bir araştırma olarak Nisan 2021 ve Nisan 2023 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji kliniği tarafından yürütülmüştür. Hastaların demografik özellikleri, MS'le ilişkili bilgiler, son Edss (Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği) skorları, eşlik eden komorbiditeler, Charlson komorbidite indeksi, enfeksiyon nedeniyle hastaneye yatış ve geçirilen enfeksiyon bilgileri çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen bilgiler Nisan 2022 ve Nisan 2023 tarihleri arasında hastalardan izin alınarak hastalara ait veriler MS base, hastane veri kayıt tabanı ve hastalara 6 ay aralıklarla gönderilen (Nisan 2022, Ekim 2022 ve Nisan 2023) toplam 3 anket, hastane vizitleri ve telefon görüşmeleri ile elde edilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 509 hastanın 342 (%67,2) tanesi kadın, 167 (%32,8) tanesi erkekti. Relapsing-remitting MS (RRMS) sayısı 472 (%92,7) , Sekonder Progresif (SPMS) sayısı 30(%5,9), Primer Progresif MS (PPMS) sayısı ise 7(%1,4) idi. MS hastalarında tüm zamanlarda ki hastane yatış öyküsüne bakıldığı zaman SPMS'in RRMS'e göre 5,4 kat daha fazla riskli olduğu saptanmıştır. Çalışma boyunca enfeksiyon nedeniyle hastaneye yatışı etkileyen risk faktörlerine bakıldığı zaman EDSS skorunda bir birimlik artışın hastaneye yatış riskini 1,8 kat arttırdığı saptanmıştır. MS hastalarında üriner sistem enfeksiyon riski açısından bakıldığında tedaviden bağımsız olarak kadınlarda 3,3 kat ve hastane yatış öyküsü (tüm zamanlar) fazla olanlarda 6,8 kat bu riskin artmış olduğu saptanmıştır. MS hastalarında tüm enfeksiyonlar, cilt-cilt altı enfeksiyonları, intestinal enfeksiyonlar, solunum yolu enfeksiyonları riski ile tedavi ilişkisi açısından anlamlı ilişki saptanmamıştır. MS hastalarında Covid-19 enfeksiyonu açısından risk faktörlerine bakıldığı zaman SPMS hastalarının RRMS hastalarına göre 2,9 kat daha riskli olduğu saptanmıştır. MS hastalarında Covid-19 enfeksiyonu olup hastane yatış öyküsü olan hastaların tekli değişken analiz sonuçlarına bakıldığı zaman yaş arttıkça 1,1 kat, komorbidite sayısı arttıkça 2,8 kat, EDSS skoru yükseldikçe 2 kat, SPMS'lerin RRMS'e göre 9 kat ve natalizumab kullanımı olan hastaların kullanmayanlara göre 7,2 kat enfeksiyon nedeniyle hastane yatış riskini artırmıştır. MS hastalarında malignite riski açısından bakıldığında Charlson komorbidite indeksi arttıkça malignite varlığı 6,2 kat, EDSS skoru arttıkça 1,8 kat riskin arttığı saptanmıştır. SONUÇ: Sonuç olarak MS hastalarının aldığı tedaviler birbiriyle kıyaslandığında enfeksiyon ve malignite riski açından anlamlı ilişki saptanmamıştır. Tedaviden bağımsız olarak hastaneye yatış gerektiren enfeksiyonların SPMS te arttığı, üriner sistem enfeksiyonlarının kadınlarda ve hastaneye yatış öyküsü olanlarda fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: Multiple sclerosis (MS) is an autoimmune demyelinating disease of the central nervous system that causes nontraumatic disability in the young population[1]. The use of disease-modifying therapies (DMT) in MS increases the risk of infection and malignancy[2]. In clinical practice in MS, there is limited information about DMT, especially for the risk of infection and malignancy in the follow-up of patients. In our study, we examined the relationship between DMTs used infections and malignancies in MS patients. MATERIALS AND METHODS: This study was conducted as a single center, cross-sectional study between April 2021 and April 2023 at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Neurology. Demographic characteristics of the patients, MS-related information, last EDSS scores, comorbidities, charlson comorbidity index, hospitalization due to infection, and previous infection information were included in the study.The information included in the study was obtained by getting permission from the patients between April 2022 and April 2023 and the data of the patients were obtained from MSbase, hospital data registry database and a total of 3 questionnaires sent to the patients at 6 month periods (April 2022, October 2022 and April 2023), hospital visits and telephone interviews. OUTCOMES: Among the 509 patients included in the study, 342 (67.2%) were female and 167 (32.8%) were male. The number of RRMS was 472 (92.7%), SPMS was 30 (5.9%) and PPMS was 7 (1.4%). According to all-time hospitalization history in MS patients, SPMS was found to be 5.4 times more risky than RRMS. When the risk factors affecting hospitalization due to infection were examined throughout the study, it was found that an increase of 1 unit in the EDSS score increased the risk of hospitalization 1.8 fold. When the risk of urinary tract infection in MS patients was considered, it was found to be 3.3 fold higher in women and 6.8 fold higher in those with a history of hospitalization (all time), regardless of treatment. No significant association was found between treatment and the risk of all infections, skin-subcutaneous infections, intestinal infections, respiratory tract infections in MS patients. When risk factors for Covid-19 infection in MS patients were analyzed, it was found that SPMS patients were 2.9 times more risky than RRMS patients. When we analyze the results of univariate analysis of patients with Covid-19 infection and hospitalization history in MS patients, the risk of hospitalization due to infection increased 1.1 fold as the age increased, 2.8 fold as the number of comorbidities increased, 2 fold as the EDSS score increased, 9 fold for SPMS compared to RRMS, and 7.2 fold for natalizumab users compared to non users. In the study in terms of malignancy risk in MS patients, it was found that the presence of malignancy increased 6.2-fold as the Charlson comorbidity index increased and 1.8-fold as the EDSS score increased. RESULT: In conclusion, when the treatments received by MS patients were compared with each other, no significant relationship was found in terms of infection and malignancy risk. Infections requiring hospitalization were found to be increased in SPMS regardless of the treatment, and urinary tract infections were more common in women and in patients with a history of hospitalization.