Tekrarlayan karın ağrılı olgularda helikobakter pilori varlığının saptanmasında C-14 üre nefes testi ile histopatolojik incelemenin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of C-14 urea breath test and histopathological examination in the diagnosis of recurrent abdominal pain due to helicobacter pylori infection
- Tez No: 86537
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Tekrarlayan karın ağrısı okul çağı çocuklarında oldukça sık karşılaştığımız klinik bir sorundur. Tekrarlayan karın ağrılı çocukların %15-30'unda nedenin Helikobakter pilori enfeksiyonuna bağlı antral gastrit olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada amacımız, ucuzluğu ve uygulama kolaylığı bakımından C-14 üre nefes testinin duyarlılık ve özgüllüğünü saptayarak, tekrarlayan karın ağrısı olan çocuklarda tanıyı kolaylaştırmak ve bu hastalan endoskopi gibi zor ve invaziv girişimlerden uzak tutmaktır. Çalışmaya yaşlan 6 ile 14 ( ort:9.25±2.41 yıl) arasında değişen 157 tekrarlayan karın ağnlı çocuk alındı. Bu 157 olgunun 86'sında (%54.9) C-14 üre nefes testi pozitif, 71 'inde negatif saptandı. C-14 üre testi pozitif olan 86 olgunun 33'üne, negatif olguların 14' üne üst gastrointestinal endoskopi uygulandı. C-14 üre nefes testi pozitif olan 33 olgunun ikisinde histopatolojik olarak normal mide mukozası, 31 'inde kronik antral gastrit (yanlış pozitiflik %6.1) ve C-14 üre nefes testi negatif 14 olgunun ise tamamında histopatolojik olarak normal mide mukozası bulundu. C-14 üre nefes testinin duyarlılığı %100, özgüllüğü %87.5, pozitif tahmini değeri %93.9, negatif tahmini değeri %100 olarak saptandı. Sonuç olarak, C-14 üre nefes testi çocuklarda H. pilori enfeksiyonunun tanısında, tedavinin izleminde ve epidemiyolojik çalışmalarda noninvaziv, uygulaması kolay, ucuz, yüksek duyarlılık ve özgüllüğe sahip olması nedeniyle ilk tercih edilmesi gereken semi- kantitatif bir testtir. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY Comparison of the Efficacy of C-14 Urea Breath Test and Histopathological Examination in the Diagnosis of Recurrent Abdominal Pain Due to Helicobacter Pylori Infection Recurrent abdominal pain is a frequently encountered problem in school-aged children. Antral gastritis resulting from Helicobacter pylori infections is estimated to be responsible in 10 to 15 % of cases with recurrent abdominal pain. In this study we aimed to determine the usefulness of C-14 urea breath test, a cheap and easy test to perform, in diagnosis of recurrent abdominal pain by measuring its sensitivity and specificity in order to avoid using other invasive and expensive methods such as endoscopy. This study was performed on 157 children with recurrent abdominal pain. The ages of the children were between 6 to 14 years (mean 9.24±2.41). In 71 of these cases C-14 urea breath test was found negative whereas it was positive in 86 of them. Upper gastrointestinal endoscopy precedure was performed to 33 of 86 cases with a positive C-14 urea breath test, and to 14 of 71 cases with a negative C-14 urea breath test. Of the 33 cases with a positive C- 14 urea breath test, two had an histopathologically normal gastric mucosa and 31 had chronic antral gastritis (false positivity 6.1 %). Of the 14 cases with a negative C-14 urea breath test, all had histopathologically normal gastric mucosa. The sensitivity and specificity of C-14 urea breath test were 100 % and 87.5 %, respectively. For this test the positive predictive and negative predictive values were determined as 93.9 %, and 100 %, respectively. We conclude that C-14 urea breath test, as a semiquantitative test, should be preferred in diagnostic evaluation and follow-up of treatment of Helicobacter pylori infections, and in epidemiologic studies as it is a noninvasive, cheap and easy test to perform. vjC. YtJKSBKOGRETSM KU&S/s. « 33