Zimbardo'nun zaman perspektifinin üniversite sınavına hazırlanan gençlerde sınav kaygısı düzeyiyle ilişkisinde belirsizliğe tahammülsüzlük ve duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü
The mediating roles of intolerance to uncertainty and difficulty in emotional regulation on the relationship between Zimbardo's time perspective and the level of text anxiety among young individuals preparing university exam
- Tez No: 865365
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE GÖLCÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı; Zimbardo'nun zaman perspektifi ile sınav kaygısı düzeyi arasındaki ilişkide belirsizliğe tahammülsüzlük ve duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünü incelemektir. Araştırmaya, Antalya'daki devlet okullarında 12. sınıfta eğitim görmekte olan 364 kız öğrenci (%65.9) ve 188 erkek öğrenci (%34.1) olmak üzere toplamda 552 öğrenci katılmıştır. Katılımcılar; Demografik Bilgi Formu, Zimbardo'nun Zaman Perspektifi Ölçeği, Sınav Kaygısı Envanteri, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeğini doldurmuştur. Aracılık analizi için Hayes'in PROCESS Makro Analizi Model 4 kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; belirsizliğe tahammülsüzlük ve duygu düzenleme güçlüğü, olumlu geçmiş zaman, olumsuz geçmiş zaman ve kaderci şimdiki zaman perspektiflerinin sınav kaygısı ile ilişkisinde aracılık etmiştir. Duygu düzenleme güçlüğü hazcı şimdiki zaman perspektifi ve sınav kaygısı arasındaki ilişkide aracılık etmiştir. Ayrıca, belirsizliğe tahammülsüzlük gelecek zaman perspektifi ve sınav kaygısı arasındaki ilişkide aracılık etmiştir. Sonuç olarak, belirsizliğe tahammülsüzlük ve duygu düzenleme güçlüğü, zaman perspektiflerinin sınav kaygısı ile ilişkisinde aracılık etmiştir.
Özet (Çeviri)
The purposeof this study was to investigate the mediating role of the intolerance of uncertainty and difficulty in emotion regulation on the relationship between Zimbardo's time perspective and test anxiety. A total of 552 students, comprising 364 female (65.9%), and 188 male students (34.1%) studying in the 12th grade in public schools in Antalya, participated in this study. Participants filled the Demographic Information Form, Zimbardo's Time Perspective Scale, Test Anxiety Scale, Intolerance of Uncertainty Scale and Difficulties in Emotion Regulation Scale. Hayes's PROCESS Macro Analysis Model 4 was used to conduct the mediation analysis. According to the findings, intolerance of uncertainty and difficulty in emotion regulation mediated the relationship between past positive, past negative, and present fatalistic time perspectives, and test anxiety. Difficulty in emotion regulation mediated the relationship between present hedonistic time perspective and test anxiety. In addition, intolerance of uncertainty mediated the relationship between future time perspective and test anxiety. In conclusion, intolerance of uncertainty and difficulty in emotion regulation mediated the relationship between time perspectives and test anxiety.