Havayolu pilotlarının yetkinliklerinin ve yetkinlik ağırlıklarının belirlenmesi
Determination of competencies and competency weights of airline pilots
  1. Tez No: 865366
  2. Yazar: SERA RÜYA BEKÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANİ MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Havayolu taşımacılığı pilotlarının sahip olması gereken yetkinlikler özellikle hızla gelişen teknolojinin etkisi ile değişime uğramaktadır. Bu çalışma, sivil havayolu taşımacılığı pilotu yetkinliklerinin ve yetkinlik ağırlıklarının belirlenmesini amaçlamaktadır. Sivil havacılık otoriteleri ve literatür tarafından bir havayolu pilotunun sahip olması gerekliliği ifade edilen 24 yetkinlik bir araya getirilmiştir. Bu yetkinliklerden hangilerinin başarılı ve üstün performanslı görülen pilotlarda öne çıktığı araştırılmıştır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemi olarak kritik olay tekniği kullanılmıştır. Pilot (14 kişi), kabin ekibi personeli (24 kişi) ve havayollarının insan kaynakları personelinden (on kişi) oluşan 48 kişilik örneklem grubu tarafından en sık ifade edilmiş yetkinlikler; Liderlik ve Ekip Çalışması, Problem Çözme ve Karar Verme, İletişim ve Bilgiyi Hızlı Anlama, Kavrama ve Yönetme'dir. Öne çıkan dört yetkinlik, görüşmeyi kabul etmiş olan dokuz kaptan pilota sunulmuş ve ikili karşılaştırma tekniği kullanılarak ağırlıklandırılmıştır. Bir havayolu pilotunun sahip olması gereken yetkinlikler için öncelik sıralaması; Problem Çözme ve Karar Verme (0,4707), Bilgiyi Hızlı Anlama, Kavrama ve Yönetme (0,2450), Liderlik ve Ekip Çalışması (0,1802) ve İletişim (0,1042) şeklindedir. Problem Çözme ve Karar Verme yetkinliğinin, havayolu taşımacılığı pilotlarının sahip olması gereken yetkinlikler arasından en önemlisi olduğu belirlenmiştir. Bu sonuç, havayolu şirketleri tarafından pilot işe alımı esnasında yürütülen yetkinliğe bağlı değerlendirme süreci için önem arz etmektedir. Aynı zamanda, yetkinlik tabanlı pilotaj eğitimi veren onaylı eğitim organizasyonlarının ilgili yetkinliği göz önünde bulundurarak eğitim programlarını geliştirmeleri için önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The competencies that an airline transport pilot must have are changing especially due to the effect of rapidly advancing technology. This study aims to determine civil airline transport pilot competencies and competency weights. 24 competencies listed in this study are the blend of the stated competencies which are pronounced as requirements by the civil aviation authorities to the airline pilots and the ones discussed in literature. It has been researched which of these competencies stand out in successful and high performing pilots. The competencies most frequently expressed by the sample group of 48 people consisting of pilots (14 people), cabin crew personnel (24 people) and airline human resources personnel (ten people) were; Leadership and Teamwork, Problem Solving and Decision Making, Communication and Application of Knowledge. These four competencies were presented to nine captain pilots and weighted using the pairwise comparison technique. The weights of competencies are; Problem Solving and Decision Making (0,4707), Application of Knowledge (0,2450), Leadership and Teamwork (0,1802) and Communication (0,1042). Problem Solving and Decision Making competency is analyzed as the most important for an airline transport pilot to have among other competencies. This result may be used in airline companies' competency assessments and in approved training organisations in order to improve their competency based trainings.