Kronik sinüzitli hastalarda fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi sonuçlarını etkileyen faktörler: Klinik, radyolojik ve sitopatolojik çalışma
  1. Tez No: 141922
  2. Yazar: ZÜLKÜF KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KUTLUHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
2. ÖZET Fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi (FESC) uygulanan kronik rinosinüzitli hasta grubunda hem preoperatif hem de postoperatif klinik, radyolojik ve sitopatolojik bulgular karşılaştırılarak FESC de başarıyı etkileyen faktörleri ortaya koymayı amaçladık. Nazal polipozisi ve allerjisi olmayan kronik sinüzitli 40 erişkin hasta çalışmaya alındı. Hastaların demografik özellikleri, major ve minör sinüzit semptomları, sinüzit süreleri, koronal kesitli bilgisayarlı tomografilerinin Land-Mackay ve Gliklich-Metson evreleme skorları, nazal smear skorları, operasyon materyallerinin (unsinat çıkıntı, etmoidal infundibulum, etmoid hücreler, frontal reses) histopatolojik inflamasyon skorlan ve postoperatif bir yıllık dönemde antibiyotik kullanım sayılan kaydedildi. Postoperatif birinci yıl sonunda preoperatif sinüzit semptomları tamamen düzelen hastalar semptomsuz; semptomlarından en az biri bile devam eden veya daha da kötüleşme olanlar ise semptomatik olanlar olarak iki gruba ayrıldılar. Kırk hastanın 34'ü operasyondan bir yıl sonra semptomsuz, 6 hasta ise semptomatikti. Semptomlu ve semptomsuz hastalar arasında yaş, preoperatif semptom Land-Mackay bilgisayarlı tomografi evreleme, nazal smear ve operasyon materyallerinin inflamasyon skorlarına göre gruplar arasında anlamlı istatistiksel farklar tespit edilmezken; cinsiyet ve sinüzit süreleri bakımından anlamlı istatistiksel fark bulundu. Postoperatif antibiyotik kullanımı açısından da gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi. Allerjisi ve nazal polipozisi olmayan kronik sinüzitli hastaların tedavisinde FESC etkin bir yöntemdir. Bu çalışmada "yaş, cinsiyet, semptom, nazal smear, radyolojik evreleme ve inflamasyon skorları, FESC sonuçlarını etkileyen prognostik faktörler olaraktespit edilmedi. Bununla birlikte sinüzitin süresi ve operasyondan sonra kullanılan antibiyotik sayısı FESC sonuçlarını etkileyen prognostik faktörler olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY Prognostic factors of patients with chronic rhinosinusitis effecting outcomes of functional endoscopic sinus surgery were correlated with each other by evaluating preoperative and postoperative clinical, radiological, histopathological factors. Forty patients with chronic rhinosinusitis without nasal polyposis and allergy were included in this study. Demographic properties, major and minor sinusitis symptoms, duration of sinusitis, Land-Mackay computed tomography (LM CT) staging score, nasal smear score, histopathologic inflammation score of specimens (Uncinate process, infundibulum, ethmoidal cells), and antibiotics usage in postoperative 1 year period of patients were noted. Patients were divided into two groups according to the presence of symptoms: Symptom free and symptomatic 1 year after the operations. 34 of 40 patients were in symptom free group and 6 in symptomatic group. Although there were no statistically significant differences between groups according to age and preoperative symptom scores, there was statistically significant difference between groups according to sex and symptom duration. There was correlation between groups in views of L-M CT staging scores, nasal smear scores, and inflammation scores of specimens. There were statistically significant differences between groups in view of antibiotics usage. Functional Endoscopic Sinüs Surgery (FESS) is an effective surgical treatment in patients with chronic rhinosinusitis without nasal polyposis and allergy. Age, sex, and scores of symptoms, nasal smear, LM CT staging, and histopathologic inflammation were not found as prognostic factors effecting outcomes of FESS. However, duration of sinusitis and number of postoperative antibiotics usage were detected as prognostic factors.