Türkiye'de yükseköğretim düzeyinde sanat eğitimi uygulamalarında karşılaşılan sorunlar
Problems faced in art education practices at higher education level in Turkey
  1. Tez No: 865408
  2. Yazar: MEHMET ALİ KAYNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın konusu, Türkiye'de 2023 yılı itibariyle yükseköğretim düzeyinde sanat eğitimi uygulamalarında karşılaşılan sorunları istatiksel verilerle tespit etmektir. Çalışmanın amacı, Türkiye'de yükseköğretim düzeyinde sanat eğitimi uygulamalarında karşılaşılan sorunları inceleyip tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda, yükseköğretim düzeyinde hizmet veren kurumların sanat eğitimi açısından karşılaştıkları sorunlar ele alınmaktadır. Sanat eğitiminde bireysel yaratıcılık vurgulanır ve her bireyin kişisel gelişimi ve düşünme biçimi beslenir ve yönlendirilir. Sanat eğitimi, eğitim ve öğretim hayatının hemen her kademesinde yer alır, ancak bu eğitim sırasında çeşitli sorunlarla karşılaşılır. Bu çalışmada veri toplamak için nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Belirlenen üniversitelerin sanat fakültelerindeki öğretim elemanlarının sanat eğitimi, bilgi ve tutumlarına yönelik beşli likert tipi derecelendirme ölçeği uygulanmıştır. Veriler, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İman Üniversitesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin sanat bölümlerindeki sanat eğitimcilerine web.2.0 aracı kullanılarak ve e-posta gönderilmesiyle toplanmıştır. Toplanan verilerin istatistiksel analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Anket sonuçları, 'sanat eğitimi kurumları için fiziksel altyapı önemlidir', 'sanat eğitimi kurumları için insan kaynağı önemlidir', 'sanat eğitimi için politik ortam önemli değildir', 'sanat eğitimi için ulusal kültür önemli değildir', 'sanat eğitimi için evrensel kültür önemlidir', 'sanat eğitimi için karma eğitim modelleri gereklidir', 'sanat eğitimi için sosyal ve kültürel alanlar önemlidir' ve 'Sanatın ivme kazanması şu anda sanat eğitimcilerinin doğru eğitimi ile mümkündür' ifadelerinin katılımcıların çoğunluğu tarafından kabul edildiği görülmüştür. Öte yandan, 'kültürel ve sosyal altyapı olanakları sanat eğitimi için önemli değildir', 'görsel iletişim alanı sanat eğitiminin gelişimi için çok önemli değildir', 'sanat ve eğitim arasındaki ilişki toplumda sanatı olumlu ya da olumsuz etkileyebilir', 'müze ve galeri gibi kültürel alanlar , 'sanat eğitimcisi için çok gerekli değildir', 'sanat eğitiminde pedagojik dil önemlidir', 'din sanat eğitimini etkileyen bir faktördür' ve 'sanat eğitimcisi yetiştirmek için sadece atölye dersleri yeterlidir' ifadelerine katılmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is to identify the problems encountered in art education practices at the higher education level in Turkey as of 2023 with statistical data.The aim of the study is to examine the problems encountered in arts education practices at the higher education level in Turkey. For this purpose, the problems faced by institutions serving at the higher education level in terms of art education are discussed. Individual creativity is emphasized in art education, and each individual's personal development and way of thinking is nurtured and directed. Art education takes place in almost every stage of education and training life, but various problems are encountered during this education. In this study, quantitative research methods were used to collect data. A five-point Likert-type rating scale was applied to the art education, knowledge and attitudes of the teachers in the art faculties of the selected universities. The data was collected by using a web.2.0 tool, sending e-mails to art educators in the art departments of Osmaniye Korkut Ata University, Kahramanmaraş Sütçü İman University and Ondokuz Mayıs University.. SPSS program was used for statistical analysis of the collected data. The survey results show that 'physical infrastructure is important for art education institutions', 'human resources are important for art education institutions', 'political environment is not important for art education', 'national culture is not important for art education', 'universal culture is important for art education'. ', 'co-educational models are necessary for arts education', 'social and cultural fields are important for arts education' and 'Acceleration of art is only possible with the right education of art educators' statements were accepted by the majority of the participants. On the other hand, 'cultural and social infrastructure opportunities are not important for art education', 'visual communication field is not very important for the development of art education', 'the relationship between art and education can affect art in society positively or negatively', 'cultural It has been determined that students do not agree with the statements 'art educator is not very necessary', 'pedagogical language is important in art education', 'religion is a factor affecting art education' and 'only workshop courses are sufficient to train art educators'.