Yetişkin bireylerde bedensel belirti ve psikolojik destek alma arasındaki ilişkide annenin algılanan narsisistik özelliklerinin aracı rolü
The mediating role of mother's perceived narcissistic traits in the relationship between physical symptoms and psychological support in adults
  1. Tez No: 865437
  2. Yazar: ECE GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırmanın amacı yetişkin bireylerde bedensel belirti ve psikolojik destek alma tutumu arasındaki ilişkide annenin algılanan narsisistik özelliklerinin aracı rolünün incelenmesidir. Değişkenler arasındaki ilişkiler belirlenmiş ve değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma, Türkiye'de yaşamakta olan 320 kadın ve 101 erkek olmak üzere toplam 421 katılımcı ile yürütülmüştür. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Somatizasyon Ölçeği, Psikolojik Yardım Alma Tutumu Ölçeği – Kısa Form ve Anneden Algılanan Narsisistik Özellikler Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson korelasyon analizi, Bağımsız Örneklem T-Testi, ANOVA ve Çoklu Doğrusal Regresyondan yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda bedensel belirti, psikolojik destek alma tutumu ve annenin algılanan narsisistik özellikleri değişkenlerinin birbirleri ile istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulunmuştur. Somatizasyon düzeyinde yaş, medeni durum, eğitim durumu, psikolojik destek almış olma/olmama durumu, kronik rahatsızlığa sahip olma, çocuk sahibi olup/olmama durumuna göre anlamlı şekilde farklılık bulunurken; cinsiyet ve çalışma durumuna göre anlamlı bir fark bulunamamıştır. Psikolojik yardım alma tutumu düzeyinde yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, çalışma durumuna göre anlamlı şekilde farklılık bulunurken; psikolojik destek almış olma/olmama, kronik rahatsızlığa sahip olma/olmama, çocuk sahibi olma/olmama durumuna göre anlamlı bir fark bulunamamıştır. Annenin algılanan narsisistik özellikleri düzeyinde yaş, medeni durum, eğitim durumu, çalışma durumuna göre anlamlı şekilde farklılık bulunurken; cinsiyet, psikolojik destek almış olma/olmama, kronik rahatsızlığa sahip olma/olmama ve çocuk sahibi olma durumuna göre anlamlı bir fark bulunamamıştır. Kurulan regresyon modelinde psikolojik destek alma tutumunun yordayıcısı olarak somatizasyon düzeyi ve annenin algılanan narsisistik özellikler değişkenleri alınmıştır. Yapılan çoklu doğrusal regresyon analizi sonucunda beta katsayıları değerlendirildiğinde, kurulan regresyon modelinin istatistiksel açıdan anlamlı olmadığı görülmüştür. Somatizasyon düzeyi ve annenin algılanan narsisistik özellikleri değişkenlerinin psikolojik yardım alma tutumu puanları ile anlamlı bir ilişkisi bulunmamaktadır. Regresyon katsayılarının anlamlılığına ait T-Testi sonucuna göre, somatizasyon düzeyi ve annenin algılanan narsisistik özellikleri düzeyinin psikolojik destek alma tutumu üzerine yordayıcı olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the mediating role of the mother's perceived narcissistic traits in the relationship between physical symptoms and the attitude of receiving psychological support in adult individuals. The relationships between the variables were determined and it was examined whether the variables differed according to demographic characteristics. The study was conducted with a total of 421 participants, 320 women and 101 men living in Turkey. Relational survey model was used in the study. Demographic Information Form, Somatization Scale, Attitude towards Seeking Psychological Help Scale - Short Form and Narcissistic Traits Perceived from Mother Scale were used as data collection tools. Pearson correlation analysis, Independent Sample T-Test, ANOVA and Multiple Linear Regression were used to analyze the data. As a result of the study, it was found that the variables of somatic symptom, attitude of receiving psychological support and mother's perceived narcissistic traits were not statistically significant with each other. At the level of somatization, there was a significant difference according to age, marital status, educational status, having received psychological support/not receiving psychological support, having a chronic illness, having children/not having children, while there was no significant difference according to gender and employment status. While there was a significant difference in the level of attitude towards receiving psychological help according to age, gender, marital status, educational status, and employment status; no significant difference was found according to having/not having received psychological support, having/not having chronic illness, and having/not having children. While there was a significant difference in the level of perceived narcissistic characteristics of the mother according to age, marital status, educational status, and employment status; no significant difference was found according to gender, receiving/not receiving psychological support, having/not having chronic illness, and having/not having children. In the regression model, somatization level and mother's perceived narcissistic characteristics were taken as predictors of the attitude of receiving psychological support. When the beta coefficients were evaluated as a result of multiple linear regression analysis, it was seen that the regression model was not statistically significant. Somatization level and mother's perceived narcissistic characteristics variables do not have a significant relationship with psychological help-seeking attitude scores. According to the T-Test result of the significance of the regression coefficients, it is seen that somatization level and mother's perceived narcissistic traits level are not predictive of the attitude of receiving psychological support.