Erken dönem uyum bozucu şemalar ile aldatma eğilimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between early maladaptive schemas and propensity for infidelity
  1. Tez No: 865455
  2. Yazar: TUANA GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR AVCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı, erken dönem uyum bozucu şemaların aldatma eğilimi ile ilişkisinin incelenmesidir. Bu amaçla, 18-45 yaş arasında olan 401 katılımcı ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Young Şema Ölçeği Kısa Form-3 (YŞÖ-KF3) ve Aldatma Eğilim Ölçeği uygulanmıştır. Korelasyon analizi sonuçlarına göre; aldatma eğilimi ile kopukluk şema alanı, yüksek standartlar şema alanı, zedelenmiş otonomi şema alanı ve zedelenmiş sınırlar şema alanı arasında anlamlı ilişkiler bulunurken diğerleri yönelimlilik şema alanı ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Regresyon analizine göre; kopukluk şema alanı aldatma eğilimi varyansının %5'ini açıklamaktadır. Çalışma sonucunda elde edilen diğer bulgular ise, geçmiş ilişkilerinde aldatma ve aldatılma deneyimi bulunan katılımcıların aldatma eğiliminin anlamlı bir şekilde deneyimi bulunmayanlardan daha yüksek olduğudur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, literatür çerçevesinde tartışılmış ve öneriler verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Erken Dönem Uyum Bozucu Şemalar, Aldatma Eğilimi, Aldatma, Aldatılma
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the correlation between early maladaptive schemas and the inclination towards infidelity. In order to achieve this objective, a research study was conducted involving 401 participants aged between 18 and 45. The participants were assessed using the Personal Information Form, Young Schema Scale Short Form-3 (YSS-SF3), and Infidelity Tendency Scale. The results of the correlation analysis revealed significant relationships between the disconnection schema area, high standards schema area, damaged autonomy schema area, and damaged boundaries schema area, in relation to the tendency to deceive. However, no statistically significant relationship was found with the other-directedness schema area. Through regression analysis, it was determined that the disconnection schema domain accounts for 5% of the variation in infidelity tendency. Additionally, the study found that individuals who have previously experienced cheating, either as the cheater or the one being cheated on, have a significantly higher inclination to cheat compared to those who have not had any significant experiences of this nature. These findings were discussed in accordance with existing literature and recommendations were provided. KEYWORDS: Early Maladaptive Schemas, Infidelity Tendency, Cheating