Acil serviste bir hafta içinde karın ağrısı nedeniyle çekilen tekrarlı batın tomografilerinin hasta yönetimine etkisi
The impact of repeated abdominal computed tomography within one week for abdominal pain in the emergency department on patient management
- Tez No: 865464
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Karın ağrısı, sık görülen bir acil servis başvuru nedenidir. Acil servislere geçmeyen karın ağrısıyla başvuran hastaların yönetiminin nasıl olacağı hakkında yeterli çalışma yoktur. Çalışmamızın amacı acil serviste geçmeyen karın ağrısı nedeniyle tekrarlı batın bilgisayarlı tomografisi (BT) çekilen hastaların özelliklerini tanımlamak, BT bulgularını değerlendirerek yüksek ve düşük riskli hasta gruplarını belirlemek ve görüntüleme sonuçlarının hasta yönetimine etkisini göstermektir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif, tanımlayıcı çalışmaya 01.06.2021-01.06.2023 tarihlerinde Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi acil servisinde karın ağrısı nedeniyle bir hafta içinde tekrarlı batın BT görüntüleme yapılan hastalar dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, komorbidleri, iki BT arasındaki süre, fizik muayeneleri, laboratuvar verileri, kontrast madde kullanımı, tanıları ve sonlanımları incelendi. Radyolojik değişimlere göre hastalar; Grup 1 (radyolojik değişim olmayan), Grup 2 (iyileşme olan), Grup 3 (kötüleşme olan) ve Grup 4 (yeni patolojik bulgu saptanan) olarak gruplandırıldı. BT bulgularında değişim olmayan veya iyileşme olanlar Grup 1+2 ve kötüleşme veya yeni patolojik bulgu saptananlar Grup 3+4 kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 180 hastanın %51'i erkek ve yaş ortalaması 58±20 idi. Radyolojik değişime göre hastaların %51,7'si Grup 1 (93/180), %10,5'i Grup 2 (19/180), %10'u Grup 3 (18/180) ve %27,8'i Grup 4 (50/180) olduğu saptandı. Yeni ya da kötüleşen BT bulguları olan Grup 3+4 hastaların oranı %37,8 idi. Grup 1+2 ve Grup 3+4 hastaların yaş ve cinsiyetleri arasında fark yoktu (p=0,222, p=0,816). Grup 3+4'teki hastalarda hipertansiyon varlığı Grup 1+2'den daha fazla idi (p=0,002). Grup 3+4 hastalar, Grup 1+2 hastalara göre acil servise daha erken başvurduğu halde gruplar arasında istatistiksel fark yoktu (77 saat ve 96 saat, p=0,308). İlk başvurudaki BT'lerin 112'sinde (%62), ikinci başvuruda 103'ünde (%57) IV kontrast kullanıldığı saptandı. Kontrast kullanım kombinasyonu açısından Grup 1+2 ve Grup 3+4 arasında fark yoktu (p=0,568).
Özet (Çeviri)
Purpose: Abdominal pain is a common reason for emergency department visits. There is insufficient research on the management of patients presenting to emergency departments with persistent abdominal pain. The aim of our study is to describe the characteristics of patients undergoing repeated abdominal computed tomography (CT) scans due to persistent abdominal pain in the emergency department, to identify high and low-risk patient groups by evaluating CT findings, and to demonstrate the impact of imaging results on patient management. Materials and Methods: This retrospective, descriptive study included patients who underwent repeated abdominal CT imaging within one week due to abdominal pain in the emergency department of Dokuz Eylül University Hospital between June 1, 2021, and June 1, 2023. The demographic characteristics, comorbidities, time interval between two CT scans, physical examinations, laboratory data, contrast agent usage, diagnoses, and outcomes of the patients were examined. Based on radiological changes, patients were categorized into Group 1 (no radiological changes), Group 2 (improvement), Group 3 (deterioration), and Group 4 (new pathological findings detected). Patients with no change or improvement in CT findings were considered as Group 1+2, while those showing deterioration or new pathological findings were considered as Group 3+4. Results: Of the 180 patients included in the study, 51% were male, with a mean age of 58±20 years. According to radiological changes, it was determined that 51.7% of the patients were in Group 1 (93/180), 10.5% were in Group 2 (19/180), 10% were in Group 3 (18/180), and 27.8% were in Group 4 (50/180). The rate of patients with new or worsening CT findings in Group 3+4 was 37.8%. There was no difference in terms of age and gender between Group 1+2 and Group 3+4 patients (p=0.222, p=0.816). The presence of hypertension was higher in Group 3+4 patients compared to Group 1+2 (p=0.002). Although patients in Group 3+4 presented to the emergency department earlier than Group 1+2, there was no statistical difference between the groups (77 hours and 96 hours, p=0.308). In 112 of the initial CT scans (62%), IV contrast was used, whereas in 103 of the subsequent scans (57%), IV contrast was used. There was no difference between Group 1+2 and Group 3+4 in terms of contrast agent usage combinations (p=0.568).