Cushıng sendromlu hastalarda obezitenin laparoskopik adrenal cerrahi sonuçları üzerine etkisi
The effect of obesity on the outcomes of laparoscopic adrenal surgery in patients with cushing's syndrome
  1. Tez No: 865465
  2. Yazar: FAİK ORKUN ÖZBEBİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER CELAL AKCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş: Laparoskopik adrenalektomi (LA) benign adrenal tümörlerin tedavisinde altın standart olmuştur. Laparoskopik yaklaşımın daha az postoperatif ağrı, daha az kanama, hastalar için daha iyi kozmetik görünüm ve günlük aktivitelere daha hızlı dönüş gibi avantajları vardır. Obezite genellikle daha uzun ameliyat süresi, artmış kan kaybı, septik komplikasyonlar ve yara enfeksiyonu için bir risk faktörü olarak kabul edilir. Bu çalışmanın amacı, Cushing sendromlu hastalarda obezitenin laparoskopik adrenal sürer sonuçları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Bu retrospektif çalışma Ocak 2010 ile Ocak 2023 tarihleri arasında kurumumuzda gerçekleştirildi. Çalışma süresi boyunca 215 hastaya transperitoneal LA uygulandı ve bunların 185'i tek taraflı LA idi. Bu nedenle, analizimiz transabdominal lateral yaklaşımla laparoskopik tek taraflı LA uygulanan 90 ardışık Cushing sendromlu hastayı içermektedir. Veriler hastaların tıbbi kayıtlarından toplandı. Tüm hastalar yaş, cinsiyet, tümör çapı, vücut kitle indeksi (VKİ, kg/m2), American Society of Anesthesiologists (ASA) skoru, eşlik eden morbiditeler, ameliyat öyküsü, ameliyat endikasyonu, tümör tarafı ve boyutu, ameliyat süresi, açık ameliyata dönüşüm, diseksiyon cihazları, adrenal ven ligasyon yöntemi, ek trokar ihtiyacı, komplikasyonlar ve hastanede kalış süresi açısından değerlendirildi. Sonuçlar: Çalışma süresi boyunca 215 hastaya tek taraflı LA uygulandı. Bunlardan Cushing sendromlu 90 hasta bu çalışmaya dahil edildi. Toplam 90 hastaya (75 kadın ve 15 erkek) laparoskopik transperitoneal adrenalektomi uygulandı. Hastalar VKİ'lerine göre iki gruba ayrıldı: obez (VKİ ≥ 30) ve obez olmayan (
Özet (Çeviri)
Introduction: Laparoscopic adrenalectomy (LA) has been the gold standard in the treatment of benign adrenal tumors. The laparoscopic approach has advantages such as less postoperative pain, less bleeding, better cosmetic appearance for patients, and faster return to daily activities. Obesity is often considered a risk factor for longer operating time, increased blood loss, septic complications, and wound infection. The aim of this study is to investigate the effect of obesity on the results of laparoscopic adrenal sürer in patients with Cushing's syndrome. Materials and Methods: This retrospective study was performed at our institution between January 2010 and Januray 2023. During the study period, transperitoneal LA was performed on 200 patients, among whom 185 cases were unilateral LA. Therefore, our analysis included 90 consecutive patients with Cushing's syndrome who underwent laparoscopic unilateral LA with the transabdominal lateral approach. Data were collected from the patient's medical records. All patients were evaluated in terms of age, gender, tumor diameter, body mass index (BMI, kg/m2), American Society of Anesthesiologists (ASA) score, accompanying morbidities, surgery history, surgery indication, tumor side and size, operative time, conversion to open surgery, dissection devices, adrenal vein ligation method, a need for additional trocar, complications, and length of hospital stay Results: During the study period, unilateral LA was performed on 215 patients. Of these, 90 patients with Cushing's syndrome were included in this study. A total of 90 patients (75 females and 15 males) underwent a laparoscopic transperitoneal adrenalectomy. ). Patients were divided into two groups according to their BMI: obese (BMI ≥ 30) and non-obese (