The effect of teacher encouragement on Turkish high school EFL learners' L2 willingness to communicate (l2WTC)
Öğretmen teşvikinin İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen Türk lise öğrencilerinin yabancı dili konuşma isteklilikleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 865463
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'deki bir devlet okulundaki öğrencilerin İngilizce konuşma isteklerini belirlemek ve öğretmenlerin bu istekleri nasıl etkilediğini incelemekti. Çalışma, öğrenci-öğretmen etkileşimlerinin dil öğrenme süreçlerini nasıl etkilediğine odaklandı ve öğretmenlerin geleneksel öğretim rollerine ek olarak öğrenme danışmanı rolünü de üstlendiğini vurguladı. Çalışmada karma yöntem araştırma tasarımı benimsendi. Katılımcılar, Türkiye'nin Van şehrindeki bir devlet lisesinde kolaylık örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 40 lise öğrencisinden oluşmaktadır. İletişim İstekliliği Ölçeği (İİÖ), Bu Sınıfta Neler Oluyor (BSNO) Anketi ve Yarı Yapılandırılmış sorular, veri toplama araçları olarak kullanıldı. Araştırmanın nicel veri analizi, değişkenlerin normal dağılımının test edilmesi, t-testi, ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi, Basit Doğrusal Regresyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi gibi istatistiksel yöntemleri içermekteydi. nicel veri analizi, sınıf iklimi, öğretmen desteği, öğrenci yaklaşımı ile İngilizce konuşma isteği arasında pozitif ilişkiler ortaya koydu. Nitel veri analizi, motivasyon, pozitif geribildirim, kişisel ilgi, öğretmen teşviki, etkileşimli sınıf etkinlikleri ve günlük İngilizce iletişim gibi temaları ortaya çıkardı ve öğrencilerin İngilizce ile iletişim isteklerini etkileyen faktörleri belirledi. Sonuçlar, olumlu bir sınıf iklimi, etkileşimli öğretim yöntemleri ve destekleyici öğretmen iletişim tarzlarının öğrencilerin İngilizce dil öğrenme deneyimlerini artırmada gerekli olduğunu vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the English-speaking willingness of students in a public school in Türkiye and examined how teachers influence these desires. The study focused on how student-teacher interactions affect language learning processes, emphasizing that teachers, in addition to traditional teaching roles, also assume the role of learning advisors. A mixed-method research design was adopted in the study. The participants, 40 high school students, were selected using a convenience sampling method from a high school in Van, Türkiye. Willingness to Communicate (WTC) Scale, What is Happening in This Class (WIHIC) Questionnaire and Semi-Structured questions were utilized as data collection tools. Statistical analyses were conducted applying the IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) Statistics 22.0 program, with a significance level set at 0.05. The quantitative data analysis of the research included statistical methods such as testing the normal distribution of variables, t-test, ANOVA, Pearson Correlation Analysis, Simple Linear Regression Analysis, and Multiple Linear Regression Analysis. Quantitative data analysis revealed positive relationships between classroom climate, teacher support, student cohesiveness, and the WTC in English. Qualitative data analysis uncovered themes such as motivation, positive feedback, personal interest, teacher encouragement, interactive classroom activities, and daily English communication, influencing students' WTC in English. The results highlighted the need for a positive classroom climate, interactive teaching methods, and supportive teacher communication styles to enhance students' English language learning experiences.