Kardiyak cerrahi sonrası gelişen postoperatif kognitif disfonksiyon insidansını etkileyen faktörlerin araştırılması
Investigation of factors influencing the incidence of postoperative cognitive dysfunction following cardiac surgery
- Tez No: 865482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET ÖZYAPRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Kognitif disfonksiyon, kardiyopulmoner bypass (KPB) ile yapılan kalp cerrahisi sonrasında sık görülen nörolojik bir komplikasyondur. Bu çalışmanın amacı intraoperatif NIRS monitorizasyonuyla postoperatif kognitif disfonksiyon arasındaki ilişkiyi araştırmak ve postoperatif kognitif disfonksiyona etki edebilecek değiştirilebilir risk faktörlerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, gözlemsel çalışmaya elektif kardiyopulmoner bypass ile açık kalp cerrahi geçiren 74 hasta dahil edildi. Hastalara preoperatif, postoperatif 4,7 ve 30. günde mini mental test uygulandı. Preoperatif MMT sonucu ≥24 olanlar çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara rutin kardiyak cerrahide standart monitörizasyon ile Near İnfrared Spektroskopi (NIRS) monitorizasyonu yapıldı. Belirlenmiş zaman aralıklarında NIRS değerleri kaydedildi. Bu zamanlar T0: İndüksiyon öncesi, T1: İndüksiyon sonrası, T2: KPB girişi, T3: KPB hipotermik dönem, T4: KPB ısınma dönemi, T5: KPB çıkışı, T6: YBÜ geliş olarak belirlendi. Gruplar MMT sonuçlarına göre belirlendi. Postoperatif dönemde uygulanan testlerden birinde MMT ≤23 olanlar Grup 1 (Postoperatif kognitif disfonksiyon +); MMT ≥24 olanlar Grup 2 (Postoperatif kognitif disfonksiyon-) olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Cognitive dysfunction is a common neurological complication after cardiac surgery with cardiopulmonary bypass (CPB). The aim of this study was to investigate the relationship between intraoperative NIRS monitoring and postoperative cognitive dysfunction and to identify modifiable risk factors that may influence postoperative cognitive dysfunction. Materials and Methods: This prospective observational study included 74 patients undergoing elective open-heart surgery with cardiopulmonary bypass. The Mini-Mental State Examination (MMSE) was administered preoperatively and on the 4th, 7th, and 30th postoperative days. Patients with a preoperative MMSE score of ≥24 were included in the study. All patients received standard cardiac surgery monitoring along with Near-Infrared Spectroscopy (NIRS) monitoring. NIRS values were recorded at predetermined intervals designated as T0: pre-induction, T1: post-induction, T2: entry to CPB, T3: CPB hypothermic phase, T4: CPB rewarming phase, T5: exit from CPB, and T6: arrival at ICU. Participants were grouped based on MMSE outcomes. Those who scored an MMSE ≤23 on any postoperative test were classified as Group 1 (Postoperative Cognitive Dysfunction Positive); and those with MMSE ≥24 were classified as group 2 (Postoperative Cognitive Dysfunction Negative).