Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin acilkontrasepsiyon hakkında bilgi, tutum ve davranışları
Kafkas University Faculty of Medicine students' emergencyknowledge, attitudes and behaviors about contraception
- Tez No: 865483
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇAKMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Acil kontrasepsiyon, korunmasız bir cinsel ilişkiden sonra, gebeliğin oluşmamasına yönelik alınan önlem olarak tanımlanabilmektedir. Acil kontrasepsiyona erişim ve bunun farkındalığının ve kolaylığının arttırılması ihtiyacı günümüzde oldukça önemlidir. Biz de çalışmamız ile Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin acil kontrasepsiyon hakkındaki bilgi tutum ve davranışını değerlendirmek ve üreme sağlığının tam iyilik halinde yaşanması ve buna öncelik olmasını sağlamayı amaçladık. Çalışmamız 80576354-050-99/131 sayılı etik numarası ile Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul Başkanlığı'ndan etik onay alınarak başlatılmıştır. Öğrencilere yüz yüze uygulanan anket sorularına verilen cevaplar SPSS 26.0 ile analiz edilmiştir. Çalışmamıza 195 katılımcı dahil edilmiş olup katılımcıların yaş ortalaması 23,24 ± 1,61 yıl idi (minimum:20; maksimum:28). Cinsiyet dağılımları ise kadın/erkek katılımcı sayısı 98/97 (% 50,25 / %49,75) şeklinde idi. Sınıf dağılımları incelendiğinde ise 4. Sınıf öğrencisi katılımcı sayısı 87 (% 44,6), 5. Sınıf öğrencisi katılımcı sayısı 65 (% 33,3) ve 6. Sınıf öğrencisi katılımcı sayısı 43 (% 22,1) idi. Çalışmamız ile sınıflar arası bilgi düzeyi açısından anlamlı farklılık saptanmamış olup katılımcıların bilgi kaynakları arasında en yüksek oranın tıp fakültesinde aldıkları eğitim olduğu saptanmıştı. Katılımcıların bilgi düzeyinin oldukça iyi düzeyde olup tutum ve davranışlar konusunda daha çok farkındalığa ihtiyaç duyulduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emergency contraception can be defined as the precaution taken to prevent pregnancy after unprotected sexual intercourse. Access to emergency contraception and the need to increase awareness and convenience of it are very important today. With our study, we aimed to evaluate the knowledge, attitude and behavior of Caucasian University Faculty of Medicine students about emergency contraception and to ensure that reproductive health is experienced in full health and is a priority. Our study was initiated by obtaining ethical approval from Kafkas University Faculty of Medicine Ethics Committee Chairmanship with the ethics number 80576354- 050-99/131. The answers given to the survey questions administered face to face to the students were analyzed with SPSS 26.0. 195 participants were included in our study and the average age of the participants was 23.24 ± 1.61 years (minimum: 20; maximum: 28). Gender distribution was as follows: The number of female/male participants was 98/97 (50.25% / 49.75%). When the class distributions were examined, the number of 4th grade student participants was 87 (44.6%), the number of 5th grade student participants was 65 (33.3%) and the number of 6th grade student participants was 43 (22.1%). In our study, no significant difference was found in terms of knowledge level between classes, and it was determined that the highest rate among the participants' information sources was the education they received at the faculty of medicine. It was concluded that the knowledge level of the participants was quite good and that more awareness about attitudes and behaviors was needed.