Görsel, dijital ve enstrümantal renk belirleme yöntemlerinin klinik etkinlikleri açısından karşılaştırılması
A comparison of visual, digital and instrumental color determination methods in terms of clinical efficacy
  1. Tez No: 865484
  2. Yazar: EREN AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ UMUT ASLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu klinik çalışmanın amacı diş hekimliği pratiğinde güncel olarak kullanılan görsel, dijital ve enstrümantal renk belirleme yöntemlerinin klinik etkinlikleri açısından karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 18-40 yaş arası, maksiller santral dişinde defekt, aşınma ve restorasyon bulunmayan 30 gönüllü yer aldı. Ölçümlerin tamamı 5500-6000 Kelvin aralığında standartize edilen klinik aydınlatması koşulları altında hastaların kıyafetleri nötral renk içeren fonlar ile izole edilerek yapıldı. Ölçümler her diş ve yöntem için dişin orta üçlü bölgesinden aynı doğrultu ve açı ile yapıldı. Görsel yöntemler renk skalası üzerinden klinik aydınlatması (RS) ile ve ışık düzeltici cihaz ile (RS+SL), dijital yöntemler çapraz polarizasyon tekniği kullanılan dijital fotograf (ÇPDF) ve ışık düzeltici mobil dental fotoğraf cihazı kullanılarak (MDP), enstrümantal yöntemler spektrofotometre (SFM) (kontrol grubu) ve ağız içi tarayıcı yöntemi (AİT) ile ayrı ayrı olarak uygulandı. Her gruptan elde edilen L a b değerleri, kontrol grubu değerlerine göre ΔE00 hesaplanarak birbirleriyle karşılaştırıldı. Bu çalışmada, algılanabilir eşik değeri 1.2 (50:50% PT) olarak belirlenirken, kabul edilebilir eşik değeri ise 2.7 (50:50% AT) olarak kabul edilmiştir (ISO/TR 28642:2016).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this clinical study is to compare the clinical effectiveness of visual, digital, and instrumental color determination methods currently used in dental practice. Materials and Methods: Thirty volunteers aged 18-40 years with no defects, wear or restoration on their maxillary central teeth were included in this study. Measurements were taken under standardized clinical lighting conditions ranging from 5500 to 6000 Kelvin, with patients' clothing isolated against neutral-colored backgrounds. Measurements were taken from the middle third of each tooth using the same direction and angle for each tooth and method. Visual methods were applied using a shade guide (SG) and with a light-correcting device (SG+SL), digital methods were applied using digital photography with cross-polarization technique (CPDP) and with a mobile dental photography device (MDP), and instrumental methods were applied using a spectrophotometer (SP) (control group) and with an intraoral scanning method (IOS) separately. L a b values obtained from each group were compared with each other by calculating ΔE00 relative to control group values. In this study, the perceptible threshold value was determined as 1.2 (50:50% PT), while the acceptable threshold value was accepted as 2.7 (50:50% AT) (ISO/TR 28642:2016).