Ötimik bipolar bozukluk tanılı hastalarda özkıyım davranışı ve yordayıcıları: Psikolojik dayanıklılık, benlik saygısı, içselleştirilmiş damgalanma ve klinik özellikler
Suicidal behavior and its predictors in patients diagnosed with euthymic bipolar disorder: Psychological resilience, self-esteem, internalized stigma and clinical features
  1. Tez No: 865488
  2. Yazar: HAVVA ATASOY KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN ÖZLEM POLAT IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Bipolar Bozukluk (BPB) tanılı hastalarda psikolojik dayanıklılık, benlik saygısı ve içselleştirilmiş damgalanmanın intihar davranışıyla ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: En az 3 aydır remisyonda olan BPB tanılı 101 ötimik hasta Hamilton Depresyon Ölçeği (HDDÖ), Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ), Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (RHİDÖ), Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ), İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ), Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği (BİDÖ) ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların 52'si kadın, 49'u erkek, yaş ortalaması 40,68 ±12,40, ortalama hastalık süresi 15,84±11,15 yıldı. Hastaların 22'sinde intihar girişimi öyküsü olduğu ve BİDÖ medyan değerine göre 32, İOÖ medyan değerine göre 48 hastanın intihar olasılığının yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to investigate the relationship between psychological resilience, self-esteem and internalized stigma with suicidal behavior in patients with Bipolar Disorder (BPD). Method: 101 euthymic patients with BPD who had been in remission for at least 3 months were evaluated using the Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), the Young Mania Rating Scale (YMRS), the Internalized Stigma of Mental Illness Scale (ISMI), the Psychological Resilience Scale for Adults (RSA), the Suicide Probability Scale (SPS), the Beck Scale for Suicide Ideation (BSS) and The Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES). Results: Participants consisted of 52 females and 49 males, the mean age was 40.68±12.40 years and the mean disease duration was 15.84±11.15 years. It was observed that 22 of the patients had a history of suicide attempt and 32 patients had a high suicide probability according to the median value of BSS, 48 patients had a high suicide probability according to the median value of SPS.