İnternet oyun oynama bozukluğu düzeyi ile yalnızlık arasındaki ilişkide otistik özelliklerin aracı rolü
The mediator role of autistic traits in the relationship between the level of internet gaming disorder and loneliness
  1. Tez No: 865493
  2. Yazar: ECEM NUR BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN TEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, yetişkin bireylerde İnternet Oyun Oynama Bozukluğu (İOOB) belirti düzeyi ile eşik altı otistik özellikler ve yalnızlık arasındaki yordayıcı ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Eşik altı otistik özelliklerin yalnızlık ve İOOB düzeyi arasındaki yordayıcı ilişkide aracı rolünün incelenmesi hedeflenmiştir. Ayrıca, demografik ve oyun davranışı özelliklerinin hangilerinin İOOB'de en etkili olduğu belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini 18-65 yaş arasındaki 390 katılımcı oluşturulmaktadır. Çalışmada, çevrim içi anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Katılımcılar tarafından, oyun oynama davranışlarını ve demografik özellikler içeren Demografik Bilgi formuna yanıt vermiştir. Ardından katılımcılar sırasıyla İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği-Kısa Formu, UCLA Yalnızlık Anketi ve Otizm Spektrum Anketi'ni (OSA) cevaplandırmıştır. Bu çalışmanın istatistiksel analizleri, SPSS 22 yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yalnızlık ve otistik özelliklerin İOOB'yi yordadığı regresyon analizi ile bulgulanmıştır. Eşik altı otistik özelliklerin yalnızlık ve İOOB düzeyi arasındaki yordayıcı ilişkide kısmi bir aracı değişken olduğu regresyon analizleri kullanılarak tespit edilmiştir. Karar ağaçları kullanılarak yürütülen analizde erkek, 18-29 yaş arasında ve OSA'dan 25 puanın üzerinde alanların risk grubunda olduğu görülmüştür. Ayrıca, çevrim içi ortamda bilgisayar veya oyun konsolu ile çok oyunculu oyun tercihinin de İOOB için risk faktörü olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study aim that examine predictor relationship between symptom level of internet gaming disorder (IGD), subthreshold autistic traits and loneliness in adults. It was aimed to examine the mediating role of subthreshold autistic traits in the predictive relationship between loneliness and IGD levels. Besides, this study aim that shows to determine which demographic and gaming behaviour qualities are most efficient variable/s in IGD. Sample of this study consist of 390 participant ages of between 18-65. The data collected by online questionnaire in the study. Firstly, Participants replied to demographic information form which includes playing game behaviour and demographic qualities. Then, in order of, participants answered Internet Gaming Disorder Scale Short Form, UCLA loneliness Scale and Autism Spectrum Quotient (ASQ). Statistical analysis of this study was performed using SPSS 22 software. Regression analysis was used to determine the predictive power of the variables. As a result of regression analysis, it was determined that loneliness and autistic traits were prediction of IGD level. Decision trees were applied in the study. Males, aged 18-29, and ASQ score above 25 were found to be the riskiest group among the participants. Furthermore, paper determines that multiplayer game preference with computer or game console in online platforms is also a risk factor for IGD.