18-48 yaş arası menstrüasyon gören kadınlarda bedensel duyumu abartma ve duygu düzenleme güçlüğünün premenstrüel sendrom belirti düzeyiyle ilişkisi
The relationship between exaggeration of bodily sensation and emotion dysregulation with premenstrual syndrome symptoms level in menstruati̇ng women aged 18- 48 years
  1. Tez No: 865492
  2. Yazar: EBRU NUR BORAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR AVCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı 18-48 yaş arası menstrüasyon gören kadınlarda bedensel duyumu abartma ve duygu düzenleme güçlüğünün premenstrüel sendrom belirti düzeyiyle ilişkisinin belirlenmesidir. Çalışmanın örneklemi 287 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada katılımcıların; sosyodemografik özelliklerini belirlemek adına araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik Bilgi Formu, Premenstrüel Sendrom Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği ve Bedensel Duyumları Abartma Ölçeği kullanılmıştır. Bu çalışmanın istatistiksel analizleri, SPSS 27 yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ölçekler arasındaki ilişki düzeyi ve yönü, Pearson Korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between exaggeration of bodily sensation and difficulties in emotion regulation with premenstrual syndrome symptom level in menstruating women aged 18-48 years. The sample of the study consisted of 287 people. Sociodemographic information form prepared by the researcher, Premenstrual Syndrome Scale, Difficulty in Emotion Regulation Scale and Exaggeration of Bodily Sensations Scale were used to determine the sociodemographic characteristics of the participants. Statistical analysis of this study was performed using SPSS 27 software. The level and direction of the relationship between the scales were evaluated using Pearson Correlation analysis.