Türk Devletleri Teşkilatı: Kültürel bağlamda bir inceleme
Organization of Turkic States: A rewiew in cultural context
  1. Tez No: 865494
  2. Yazar: ONUR ERTUĞRUL TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KHALADDIN IBRAHIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Küreselleşme ile beraber siyasetten ekonomiye, ticaretten kültüre, bilgi ve iletişim teknolojileri gibi pek çok alanda kapsamlı bir dönüşüm meydana geldi. Ulus devletler, küreselleşmenin getirdiği derin değişimler karşısında egemenliklerini koruma ve iç düzeni sürdürme konusunda kendilerini yetersiz buldular. Küresel jeopolitik değişimlere yanıt olarak işbirliğini teşvik etmek için örgütler oluşturuldu. Bu uluslararası örgütler, önemli bir dönüşüm geçiren dünyada büyük güce sahip, etkili kuruluşlar olarak ortaya çıktılar. SSCB'nin dağılması ve ardından Türki Cumhuriyetlerin bağımsızlığına kavuşması sonucu Türk dili konuşan ülkeler arasında bir örgütlenme isteği ortaya çıktı. Müzakereler sonuçta 3 Ekim 2009'da Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan ve Azerbaycan'ın kurucu üye olduğu Türk Devletleri Teşkilatı'nın kurulmasına yol açtı. Bu örgüt içindeki işbirliğinin kökleri, üye devletler arasındaki ortak tarih, kültür ve kimliğin yanı sıra Türkçe konuşan halkların dil birliğine dayanmaktadır. Türk Devletleri Teşkilatı'nın temel hedefi, üye ülkeler arasında bir yandan işbirliğini geliştirirken bir yandan bölgesel ve küresel ölçekte barış ve istikrarı teşvik etmektir. Bu çalışma kültürel bağlamda Türk Devletleri Teşkilatı'nın uluslararası bir varlık rolünü derinlemesine inceleyerek, kültürel olarak kuruluş ilkelerini tutarlı bir şekilde nasıl desteklediğini ve etkisini nasıl genişlettiğini inceliyor. Ayrıca örgütün kuruluşundan günümüze kadar kültürel işbirliği mekanizmasının etkinliği göz önüne serilecektir.
Özet (Çeviri)
With globalization, a comprehensive transformation has occurred in many areas such as politics, economy, trade, culture, and information and communication technologies. Nation states have found themselves inadequate to protect their sovereignty and maintain internal order in the face of the profound changes brought about by globalization. Organizations were created to promote cooperation in response to global geopolitical changes. These international organizations have emerged as influential organizations with great power in a world that has undergone a significant transformation. As a result of the dissolution of the USSR and the subsequent independence of the Turkic Republics, a desire for a regional organization emerged among the Turkic-speaking states. The negotiations led to the establishment of the Organization of Turkic States on October 3, 2009, of which Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Turkey were founding members. The roots of cooperation within this organization lie in the common history, culture and identity between member states, as well as the linguistic unity of Turkish-speaking peoples. The main goal of the Organization of Turkic States is to promote peace and stability on a regional and global scale while improving cooperation among member countries. This study examines in depth the role of the Organization of Turkic States as an international entity in the cultural context, examining how it consistently supports its founding principles and expands its influence culturally. In addition, the effectiveness of the cultural cooperation mechanism from the establishment of the organization to the present will be revealed.