Gender role attitudes, sex guilt, and sexual desire
Toplumsal cinsiyet rolü tutumları, cinsel utanç ve cinsel istek
  1. Tez No: 865500
  2. Yazar: BUSE KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ALEV YALÇINKAYA HANLY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında, toplumsal cinsiyet rollerine yönelik tutumlar, cinsel utanç ve cinsel istek arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya 18-50 yaş arası 273 katılımcı dahil edilmiştir. Revize Edilmiş Mosher Cinsel Utanç Ölçeği ve Cinsel Arzu Envanteri Türkçe'ye çevrilerek sırasıyla cinsel utanç ve cinsel arzuyu ölçmek için kullanılmıştır. Cinsiyet rolü tutumlarını ölçmek için Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların demografik bilgilerini öğrenmek için demografik form kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre eşitlikçi cinsiyet inançları ile cinsel utanç arasında anlamlı ters bir ilişki vardır. Cinsel utanç ile cinsel arzu arasında anlamlı ters ilişki bulunmuştur. Cinsiyet eşitliği inançları ile tekil cinsel istek arasında anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak cinsiyet rolü tutumlarının cinsellik ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Eşitlikçi cinsiyet inançlarının düşük cinsel utanç ile ilişkili olduğu ve yüksek tekil cinsel arzu ile ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır. Bunların yanında, araştırma değişkenlerinin, demografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca, araştırma değişkenleri yaş, ilişki süresi, cinsiyet, cinsel durum, ebeveynlik durumu, eğitim seviyesi ve ilişki durumu gibi demografik değişkenlere göre önemli farklılıklar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aimed to investigate the relationship between gender role attitudes, sex guilt, and sexual desire. This study included 273 participants between the ages of 18-50. The Revised Mosher Sex-Guilt Scale and the Sexual Desire Inventory-2 were translated into Turkish and used to measure sex guilt and sexual desire, respectively. The Gender Roles Attitude Scale was used to measure gender role attitudes. A demographic form was used to learn the demographic information of the participants. According to the findings of the study, there was a significant negative relationship between gender equality beliefs and sex guilt. Sex guilt was negatively associated with sexual desire. A significant positive relationship was found between gender equality beliefs and solitary sexual desire. According to these findings gender equality beliefs were associated with high solitary sexual desire. The conclusion has been reached gender equality beliefs are associated with low sex guilt and high solitary sexual desire. Additionally, research variables exhibited significant differences according to demographic variables such as age, relationship duration, gender, sex status, parental status education level and relationship status.