NFT(Nitelikli fikri tapu) tabanlı oyunlar ve oyuncuların yorumları üzerine bir inceleme
NFT(Non-fungible-token) games and players' comments a review
  1. Tez No: 865502
  2. Yazar: OĞUZHAN BAHÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM SEFA SÜTCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile iletişim araçlarında başlayan değişim birçok farklı sektöre ve alana yayılmıştır. Bu değişimi yaşayan alanlardan biri de geleneksel oyun kavramı olmuştur. Oyunun oynandığı ortam, konsol, yazılım değişmiş ve dijital oyun kavramı ortaya çıkmıştır. Dijital oyunların sağladığı etkileşimli dünya, sosyalleşme kavramını dahi değiştirmiş ve kavramın anlamı tartışılır noktaya gelmiştir. Ancak teknolojinin ilerlemesi günden güne devam etmektedir. Blokzincir teknolojisinin hayatımıza girmesi, bankacılığı, turizmi, sosyal mecraları etkilediği gibi dijital oyunları da etkilemiştir. Satoshi Nakatomo lakaplı bir yazarın 2008 yılında bir makalesinde bahsetmesiyle, dijital para birimi“Bitcoin”dünyada adını duyurmuştur. Başlangıçta para transferinde aracıyı ortadan kaldıran bir dijital bir para olarak faydalanabileceği düşünülen bu kripto paranın inşasını sağlayan Blokzincir teknolojisi ise birçok alanda değişim yaratmaya başlamıştır. Nakatomo, Blokzincir'i; sürekli büyüyen işlem kayıtlarının listesini çalınma veya değiştirilme gibi tehlikelerden koruyarak tutan dağıtık veri tabanı olarak tanımlamaktadır. Blokzincir teknolojisinin popülerleşmeye başlaması ile birlikte ise NFT(Non-fungible token) kavramı literatürde yer almaya başlamıştır. Bir dijital varlığın benzersiz bir kriptografik anahtarına sahip olan, çoğaltılamayan, sahibi tek olan NFT'ler temellerinde yatan blokzincir teknolojisiyle sanat başta olmak üzere birçok alanda etkisini göstermiştir. Bu alanlardan biri dijital oyunlar olmuş ve NFT oyunlarıyla birlikte play-to-earn oyunları ortaya çıkmıştır. Ethereum akıllı kontratlarıyla üretilen NFT, ne kadar dijital sanat eserleri ile ünlense de günümüzde birçok NFT ve blokzincir tabanlı oyun vardır. Bu oyunları oynayan kullanıcılar token üretebilmekte (mining), oyunların NFT avatarlarına sahip olabilmekte ve en önemlisi bu yolla maddi kazanç sağlayabilmektedirler. Bu bağlamda bir kazanç mekanizmasıyla oynanan oyunlara“Play to Earn”oyunları denir. Oyunlar geliştikçe klanlar oluşmakta ve dijital oyunda bahsettiğimiz etkileşim, sosyalleşme kavramları Discord, Telegram gibi uygulamaların sohbet gruplarında devam etmektedir. Çalışmamızda NFT ve play-to-earn oyunları incelenecek ayrıca bu oyunların dijital oyunlar arasında nasıl bir yere sahip olduğu araştırılacaktır. Oyuncuların, oyunlara olan ilgisinin sebeplerini öğrenmek için Discord, Telegram gibi uygulamaların oyun gruplarında, oyuncuların yorumları toplanacak ve incelenecektir. Elde edilen bu veriler, içerik analizi yöntemiyle incelenerektir. Blokzincir, NFT, Play to Earn gibi teknolojilerin popülerleşmesi ve maddi kazanç sağlanmasıyla bu alandaki oyunlara da gösterilen ilgi artmıştır. Bu bağlamda NFT oyunlarının gelecekte nasıl bir yere sahip olacağı, kalıcı olup olmayacağı gibi sorular merak edilmektedir. NFT tabanlı oyunların detaylarının incelendiği çalışmada, oyunların geleceği de tartışmaya sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The advancement of technology has led to changes in communication tools, affecting various sectors. Traditional gaming has undergone a transformation with changes in the gaming environment, consoles, and software, giving rise to the concept of digital games. The interactive world provided by digital games has even reshaped the notion of socialization, sparking debates about its meaning. The ongoing progress of technology has extended its influence beyond banking, tourism, and social media to impact digital games through the introduction of Blockchain technology. Initially introduced by the pseudonymous author Satoshi Nakatomo in 2008, the digital currency“Bitcoin”gained worldwide recognition. Blockchain technology, as described by Nakatomo, functions as a distributed database safeguarding transaction records from risks like theft or alteration. The rise of Blockchain technology brought forth the concept of Non-fungible Tokens (NFTs), with unique cryptographic keys underlying many new games. NFTs, produced through Ethereum smart contracts, have expanded beyond digital art, becoming integral to numerous NFT and blockchain-based games today. Players engaging in these games can generate tokens through mining, own NFT avatars, and, notably, earn financial rewards. Games with a profit mechanism are termed“Play to Earn”games. As clans form and interactions in digital games persist, platforms like Discord and Telegram play a crucial role. This study explores blockchain games, investigating their position within digital games. Discord and Telegram group discussions will be analyzed through content analysis to uncover the reasons behind players' interests. The increasing popularity of technologies like Blockchain, NFTs, and Play to Earn indicates a shifting interest in games. Understanding the future role of blockchain games, whether temporary or permanent, is crucial. This study delves into the details of blockchain games, presenting a discussion on the potential future of these games.