Yaratıcı kişilik ile iş performansı ilişkisinde psikolojik güçlendirmenin aracılık rolü
The relationship between creative personality and job performance: The mediating role of psychological empowerment
  1. Tez No: 865506
  2. Yazar: DUYGU TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yaratıcı kişilik özelliklerinin iş performansıyla ilişkisinin niteliğini anlamak ve bu ilişkide psikolojik güçlendirmenin aracılık rolünün etkisini açıklığa kavuşturmak amaçlanmıştır. Yaratıcı kişilik özelliklerinin iş performansı üzerindeki etkisi konusundaki incelemelerin literatürde yok denecek derecede az olduğu bilinmektedir. Araştırma imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde çalışan 101 kadın ve 191 erkek olmak üzere toplam 292 kişiye uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler, verilerin analizi ve hesaplanan sonuçlar tamamıyla nicel bir yöntemdir. Araştırmanın verileri yaratıcı kişilik özellikleri ile ilgili veriler“Yaratıcı Kişilik Özellikleri Ölçeği”, iş performansı ile ilgili veriler“Bireysel İş Performansı Ölçeği”, psikolojik güçlendirme ile ilgili veriler ise“Spreitzer'in Psikolojik Güçlendirme Ölçeği”ile toplanmıştır. Veriler Google Form aracılığı ile çevrimiçi anket ve yüz yüze anket yöntemi ile toplanmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS V.26 ve AMOS paket programları istihdam edilmiştir. Ölçeklerin faktör yapısını ölçmek ve ayrıca yapısal geçerliliği konusunda uyumu görebilmek için doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Güvenilirlikler hakkında bilgi edinilmiş ve hesaplanan güvenilirlik değerleri“Cronbach's katsayısı α”hesaplanmıştır. Çalışmamızın analizinde Kruskal-Wallis testi, Pearson Korelasyon analizi ve çoklu etkileri incelemek üzere yapısal eşitlik modellemesine tabi tutulmuştur. Analiz sonuçlarına göre, yaratıcı kişilik ile iş performansı, yaratıcı kişilik ile psikolojik güçlendirme ve psikolojik güçlendirme ile iş performansı arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü ilişkilerin varlığı tespit edilmiştir. Yaratıcı kişilik özelliklerinin iş performansına etkisinde psikolojik güçlendirmenin aracılık etkisi bulunduğuna dair temel hipotez desteklenmiştir. Araştırma, yaratıcı kişilik özelliklerinin iş performansına etkisinde psikolojik güçlendirmenin aracılık rolünün ilk defa incelenmiş olması nedeniyle literatüre özgün bir katkı sunmaktadır. Hipotezlerin kanıtlanmış olması hem başka araştırmacılar hem de uygulayıcılar için yol gösterici değer taşımaktadır. Araştırma, aynı model kullanılarak farklı sektörlerde tekrarlanabilir.
Özet (Çeviri)
To understand the nature of the relationship between creative personality traits and job performance and to clarify the effect of the mediating role of psychological empowerment in this relationship. It is known that studies on the effect of creative personality traits on business performance are almost non-existent in the literature. The research was applied to a total of 292 people, 101 women and 191 men, working in businesses operating in the manufacturing sector. The data obtained from the study, the analysis of the data and the calculated results are completely quantitative methods. The data of the research were collected with the“Creative Personality Traits Scale”, data on creative personality traits,“Individual Job Performance Scale”, data on job performance, and“Spreitzer's Psychological Empowerment Scale”, and data on psychological empowerment. Data was collected via online survey and face-to-face survey via Google Form. SPSS V.26 and AMOS package programs were used for statistical analysis. Confirmatory factor analysis was conducted to measure the factor structure of the scales and also to see the consistency in structural validity. Information about the reliabilities was obtained and the calculated reliability values“Cronbach's coefficient α”were calculated. In the analysis of our study, Kruskal-Wallis test, Pearson Correlation analysis and structural equation modeling were used to examine multiple effects. According to the analysis results, it was determined that there were statistically significant and positive relationships between creative personality and job performance, creative personality and psychological empowerment, and psychological empowerment and job performance. The basic hypothesis that psychological empowerment has a mediating effect on the effect of creative personality traits on job performance was supported. The research makes a unique contribution to the literature as it examines for the first time the mediating role of psychological empowerment in the effect of creative personality traits on job performance. Proving the hypotheses has a guiding value for both other researchers and practitioners. The research can be repeated in different sectors using the same model.