Toponomi açısından Çankırı köy adları
Çankırı village names in terms of toponymy
  1. Tez No: 865507
  2. Yazar: ONUR SARPER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA GADDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 382
Özet
Yüksek lisans tezi olarak çalışılan bu eser, Çankırı ili köy adlarının toponimik açıdan incelenmesidir. Çalışmamızın girişinde ad, toponimi, onomastik ve bu alanlarda yapılan çalışmalar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmamızın toponimi kısmında Özcan Başkan'ın tasnifi esas alınmıştır. Kategorize edilen Çankırı köy adlarının Türkçe Sözlük ve diğer sözlüklerdeki karşılıkları verilmiş daha sonra Eski Türkçeyle bağlantısı tespit edilmeye çalışılmıştır. O yer adı ile ilgili kısa coğrafi, kültürel, etimolojik ve morfolojik analizlerde yapılmıştır. Toponimi, Eski Türkçe ve bu alanda yapılan tüm çalışmalar detaylı olarak analiz edilmiş kaynak olarak yararlanılmıştır. Yapılan çalışma ile amaçlanan dilbilimi ve toponimi alanına hizmet edip Çankırı tarihine bu alanda katkı sunmaktır.
Özet (Çeviri)
This work, which was studied as a master's thesis, is a toponymic analysis of the village names of Çankırı province. In the introduction of our study, name, toponymy, onomastics and the studies conducted in these fields were examined in detail. In the toponymy part of our study, Özcan Başkan's classification was taken as basis. The equivalents of the categorized Çankırı village names in the Turkish Dictionary and other dictionaries were given, and then the connection with Old Turkish was tried to be determined. A brief geographical, cultural, etymological and morphological analysis of the place name was made. Toponymy, Old Turkish and all studies in this field have been analyzed in detail and used as a source. The aim of this study is to serve the field of linguistics and toponymy and to contribute to the history of Çankırı in this field.