Çekişmesiz yargıda hukukî dinlenilme hakkı
Right to be heard in non-contentious jurisdiction
- Tez No: 865509
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Medenî yargılama hukuku, Roma hukukundan beri çekişmeli yargı ve çekişmesiz yargı olarak ikiye ayrılmaktadır. Nitekim çekişmeli yargı alanında menfaatleri birbirine zıt iki taraf arasında bir dava bulunmaktadır. Buna karşılık çekişmesiz yargıda ortada bir dava bulunmamakla birlikte, mahkemelerde görülen bir iş söz konusudur. Çekişmesiz yargı işlerinin düzenlendiği maddî hukuk kuralları çok çeşitli olup farklı kanunlarda düzenlenmektedir. Bu durum, çekişmesiz yargı işlerinde uygulanacak yargılama usûlü bakımından da birtakım farklılıklar oluşturmaktadır. Çekişmesiz yargı işlerinde bulunan nitelik farklılığı ve çekişmesiz yargı işlerinin birbirinden farklı amaçlara hizmet etmesi nedeniyle çekişmesiz yargı işlerinde uygulanacak yargılama usûlü değişkenlik göstermektedir. Çekişmesiz yargı işlerinde uygulanacak yargılama usûlünün farklılık arz etmesi, usûli temel bir hak olan hukukî dinlenilme hakkı bakımından önem taşımaktadır. Zira bazı çekişmesiz yargı işleri basit bir onaylamadan ibaretken bazı çekişmesiz yargı işlerinde ise ilgililerin hukukî durumu önemli ölçüde değişebilmektedir. Bu bakımdan çekişmesiz yargı işlerinde hukukî dinlenilme hakkının görünümü de çekişmesiz yargı işlerinde uygulanması öngörülen yargılama usûlüne göre değişmektedir. Bu bağlamda çekişmesiz yargı alanındaki hukukî dinlenilme hakkının görünümü çalışmamızın ana konusudur. Bunun yanı sıra hukukî dinlenilme hakkı bakımından önem arz eden bazı özel çekişmesiz yargı işlerinde hukukî dinlenilme hakkının incelenmesi ve çekişmesiz yargı işlerinde meydana gelen hukukî dinlenilme hakkının ihlâli ve sonuçları, tartışma konusu yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Civil procedure law has been divided into two contentious jurisdiction and non-contentious jurisdiction since Roman law. As a matter of fact, in the contentious jurisdiction, there is a case between two parties with opposing interests. On the other hand, in non-contested jurisdiction, although there is no case, there is a matter being handled in the courts. The substantive law rules governing non-contentious judicial matters are very diverse and are regulated in different laws. This situation also creates some differences in terms of the trial procedure to be applied in non-contentious judicial matters. Due to the difference in quality in non-contentious judicial matters and the fact that non-contentious judicial matters serve different purposes, the trial procedure to be applied in non-contentious judicial matters varies. The difference in the trial procedure to be applied in non-contentious judicial matters is important in terms of the legal right to be heard, which is a fundamental procedural right. While some non-contentious judicial matters consist of a simple approval, in some noncontested judicial matters, the legal situation of those concerned may change significantly. In this respect, the appearance of the right to be heard in non-contentious judicial matters varies according to the judicial procedure that is envisaged to be applied in non-contentious judicial matters. In this context, the appearance of the legal right to be heard in the non-contentious jurisdiction is the main subject of our study. In addition, the examination of the right to be heard in some special non-contested judicial cases, which are important in terms of the right to be heard, and the violation of the right to be heard in non-contentious judicial cases and its consequences will be discussed.