Çekişmesiz yargıda ilgili kavramı ve hukukî durumu
The concept and legal status of participant in the non-contentious jurisdiction
- Tez No: 875543
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ÖZEKES
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Çekişmesiz yargı, ilk kez 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nda özel olarak düzenlenmiştir. Çekişmeli yargıda davacı ve davalı kavramları kullanılırken çekişmesiz yargıda ilgili kavramı önem arz etmektedir. Kanun'un bazı maddelerinde ilgili kavramına yer verilmiş olmakla birlikte ilgili kavramından ne anlaşılması gerektiği ve kimlerin ilgili kapsamında yer aldığı belirtilmemiştir. İlgili kavramının çekişmesiz yargıda temel bir kavram olarak karşımıza çıkması nedeniyle tanımının ve kapsamının doğru tespit edilmesi önem arz etmektedir. Yine çekişmesiz yargıda ilgili, yargılamanı süjesi konumunda olduğundan ilgilinin yargılamadaki hukukî durumunun tespit edilmesi gerekmektedir. Çekişmesiz yargı sonucunda verilecek olan karardan kimlerin etkileneceği, yargılamaya kimlerin dahil olabileceği ve usûl işlemlerini yapabileceği, karara karşı kimlerin itiraz veya kanun yoluna başvurabileceği ya da hukukî dinlenilme hakkının ne şekilde yerine getirileceğinin belirlenebilmesi için ilgili kavramının ve ilgilinin hukukî durumunun doğru bir şekilde belirlenmesi gerekir. Bu hususların tespit edilmesi etkin bir hukukî korumanın sağlanmasına hizmet edecektir.
Özet (Çeviri)
Non-contentious jurisdiction is specifically regulated for the first time in the Code of Civil Procedure Number 6100. While the concepts of plaintiff and defendant are used in contentious jurisdiction, the concept of participant is important in non-contentious jurisdiction. Although some articles of the Law include the concept of participant, it is not specified what should be understood from the concept of participant and who is included in the extent of participant. It is important to determine the definition and extent correctly, since the concept of participant is confronted as a basic concept in non-contentious jurisdiction. Again, in the non-contentious jurisdiction, the legal status of the participant in the trial should be determined, since the person concerned is the subject of the trial. In order to determine who will be affected by the decision to be made as a result of the non-contentious jurisdiction, who can be involved in the proceedings and who can take the procedural actions, who can appeal or apply to the law against the decision, or how the right to be heard will be fulfilled, the concept and the legal status of the participant should be determined correctly. Determining these issues will provide an effective legal protection.