Factors affecting surname manipulation techniques: Emerging moral hazard problem
Soyadı manipülasyon tekniklerini etkileyen faktörler: Ortaya çıkan ahlaki tehlike sorunu
  1. Tez No: 865508
  2. Yazar: ALİ BARIŞ ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA YURET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu analiz, akademik dünyada yayın yapan araştırmacıların soyadı manipülasyon stratejilerini anlamak için önemli bir bakış açısı sunmaktadır. Bulgular özetlendiğinde, çok yazarlı çalışmalarda yazar listesinde ilk sıralarda yer almanın, akademik görünürlük açısından yazar için önemli bir avantaj sağladığını göstermektedir. Diğer yandan, soyadı başharfi alfabenin sonunda olan araştırmacılar dezavantajlı bir konumda bulunmaktadır. Bu durumu aşmak isteyen araştırmacılar, çok yazarlı çalışmalardan kaçınma, alfabetik sıralamanın takip edilmediği dergilere yayın yapma veya soyadı başharfini manipüle etme gibi stratejileri kullanabilirler. Bu stratejilerin yazarlar tarafından ne derece uygulandığı değerlendirilmiş olup, ilk iki strateji özelinde güçlü bir yönelimin oluşmadığı saptanmıştır. Analizimizin ana odağı soyadı manipülasyon stratejilerinin kullanımını etkileyen faktörleri anlamak olmuştur ve bu doğrultuda bir dizi regresyon analizi gerçekleştirmiştir. İlk olarak, prefix ve hem prefix hem de soyadı stratejilerini kullanma faktörlerini gösteren regresyonlar oluşturulmuştur. Bu analiz sonucunda, makalenin yazar sayısı, prefix kullanımı ile avantaj elde etme ve coğrafi olarak Hollanda ve Belçika ülkelerinin vatandaşı olma gibi değişkenlerin bu stratejilerin değerlendirilmesine pozitif yönelimli bir katkı sunduğu görülmüş, ayrıca bahsedilen stratejilerin kullanımının yazarın itibarının zedelenmesine yol açarak atıf istatistiklerini olumsuz anlamda etkilediği sonucu elde edilmiştir. İkinci olarak, first alphabetic surname ve two last names stratejilerini etkileyen faktörler üzerinde regresyon kurulmuştur. Bu regresyonda elde edilen bulgular, makale yazar sayısı, kadın cinsiyeti ve çok sayıda isim ve soyisme sahip İspanya, Portekiz ve Brezilya ülkelerinin vatandaşı olma gibi değişkenlerin bahsi geçen stratejilerin kullanımının arttırdığı, bunun dışında bu stratejilerin yazarın itibarına bir zarar vermediği sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma soyadı başharfi tekniklerinin karmaşıklığını anlamaya yönelik bir adım atmaktadır. Bulgular, soyadı stratejilerinin karmaşık bir davranış olduğunu ve bu stratejileri seçme olasılığını etkileyen çeşitli faktörlerin bulunduğunu göstermektedir. Bu nedenle, farklı bölümler arasında çeşitli stratejilerin kullanıldığını ve bu stratejilere olan eğilimin çeşitli faktörlerin varlığı sonucunda arttığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
This analysis offers an important perspective to understand the surname manipulation strategies of researchers publishing in the academic world. It shows that being at the beginning of the author list in multi-author studies provides a significant advantage for the author in terms of academic visibility. On the other hand, researchers whose surnames' initials at the end of the alphabet are in a disadvantaged position. Researchers who want to overcome this situation can use strategies such as avoiding multi-author studies, publishing in journals that do not follow alphabetical order, or manipulating the initial of the surname. The extent to which these strategies were implemented by the authors was evaluated, and it was determined that there was no strong tendency for the first two strategies. The main focus of our analysis was to understand the factors affecting the use of surname manipulation strategies and we conducted a series of regression analyzes accordingly. First, regressions were constructed showing the factors of using Prefix and Both Prefix and Surname strategies. As a result of this analysis, it was seen that variables such as the number of authors of the article, gaining an advantage with the use of prefix and being a citizen of the countries of the Netherlands and Belgium geographically made a positive contribution to the evaluation of these strategies, and it was also concluded that the use of the mentioned strategies negatively affected the citation statistics by hurting the reputation of the author. Secondly, regression was established on the factors affecting the First Alphabetic Surname and Two Last Names strategies. The findings obtained in this regression concluded that variables such as the number of authors, female gender, and being a citizen of countries with many names and surnames, such as Spain, Portugal, and Brazil, increased the use of the mentioned strategies, and that these strategies did not hurt the author's reputation. In conclusion, this study takes a step towards understanding the complexity of surnames' initial techniques. The findings show that surname strategies are a complex behavior and that there are various factors that influence the likelihood of choosing these strategies. Therefore, we can say that various strategies are used among different departments and the tendency towards these strategies increases as a result of the existence of various factors.