Transkateter ve cerrahi yolla kapatılmış atriyalseptal defektli hastalarda orta dönemdekalp hızı değişkenliği ve P dalga dispersiyonukullanılarak atriyal aritmi ve ani ölümriskinin değerlendirilmesi
Risk assessment for atrial arrhythmia and sudden death using P wave dispersion and heart rate variability after asd closure by transcatheter route or surgery at mid-term follow-up
  1. Tez No: 865518
  2. Yazar: MERVE NUR ÇAKIR FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN AKALIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Giriş: Atriyal septal defektli (ASD) hastalarda atriyal aritmiler morbidite ve mortalitenin önemli bir sebebidir. P dalga dispersiyonu (Pd) atriyal aritmi riskini değerlendirmede, kalp hızı değişkenliği (KHD) ise ani kardiyak ölümü öngörmede kullanılır. Çalışmamızda; cerrahi veya transkateter yöntemle kapatılmış sekundum ASD'li hastalarda orta vadede hem Pd ile atriyal aritmi riskini, hem de KHD ile ani ölüm riskini değerlendirmeyi; cerrahi ve transkateter kapatma yöntemlerinin bu riskler açısından farklılıklarını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Cerrahi veya transkateter yöntemle ASD kapatma işlemi üzerinden en az 5 yıl geçmiş kişiler hasta grubunu; benzer yaşlarda, kardiyak hastalığı bulunmayan, sağlıklı kişiler kontrol grubunu oluşturdu. Çalışmaya katılanların öyküleri, fizik muayeneleri, hastaların kapatma öncesi telekardiyografi, ekokardiyografi ve elektrokardiyografi verileri değerlendirildi. Hasta ve kontrol gruplarının 12 derivasyonlu yüzey EKG'lerinde kalp hızı, minimum ve maksimum P süreleri, P dispersiyonu, PR süresi, QRS süresi, QTc, QTc dispersiyonu, D2'deki P dalga süresi ve amplitüdü ölçüldü. Ritim Holter kayıtlarında zamana dayalı parametreler (SDNN, SDANN, SDNN-i, r-MSSD, pNN50) ve frekansa dayalı parametreler (LF, HF, LF/HF, VLF) incelendi. Veriler, hasta ve kontrol grubu ile transkateter ve cerrahi grupları arasında karşılaştırıldı ve hastaların kapatma öncesi ve sonrası değişimleri değerlendirildi. Bulgular: ASD'si transkateter yolla kapatılmış 30 hastanın (kız/erkek = 18/12) yaşları 75-301 ay (ort ± SS = 161,30 ± 53,96 ay) aralığında, cerrahi olarak kapatılmış 27 hastanın (kız/erkek = 12/15) yaşları 84-242 ay (ort ± SS = 154,96 ± 53,74 ay) aralığında ve kontrol grubundaki 31 sağlıklı çocuğun (kız/erkek = 13/18) yaşları 72-216 ay (ort ± SS = 158,81 ± 43,14 ay) aralığındaydı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Atrial arrhythmias are a significant cause of morbidity and mortality in patients with atrial septal defects (ASD). P wave dispersion (Pd) is used to assess the risk of atrial arrhythmias, while heart rate variability (HRV) is used to predict sudden cardiac death. This study aims to evaluate the mid-term risk of atrial arrhythmias using Pd and the risk of sudden death using HRV in patients with secundum ASD closed via surgical or transcatheter methods. Furthermore, it seeks to investigate the differences in these risks between the surgical and transcatheter closure techniques. Materials and Methods: The patient group consisted of individuals who had undergone ASD closure by surgical or transcatheter methods at least 5 years prior, while the control group consisted of age-matched healthy individuals without cardiac disease. Participants' medical histories, physical examinations, and pre-closure telecardiographic, echocardiographic, and electrocardiographic data were evaluated. Heart rate, minimum and maximum P durations, P dispersion, PR duration, QRS duration, QTc, QTc dispersion, and P wave duration and amplitude in lead D2 were measured in 12-lead surface ECGs of the patient and control groups. Time-domain parameters in rhythm Holter recordings (SDNN, SDANN, SDNN-i, r-MSSD, pNN50) and frequency-domain parameters (LF, HF, LF/HF, VLF) were analyzed. Data were compared between patient and control groups, as well as between the transcatheter and surgical closure groups. Changes in patients pre- and post-closure were also assessed. Results: The ages of the 30 patients (girls/boys = 18/12) who underwent transcatheter ASD closure ranged from 75 to 301 months (mean ± SD = 161.30 ± 53.96 months), the ages of the 27 patients (girls/boys = 12/15) who underwent surgical closure ranged from 84 to 242 months (mean ± SD = 154.96 ± 53.74 months), and the ages of the 31 healthy children (girls/boys = 13/18) in the control group ranged from 72 to 216 months (mean ± SD = 158.81 ± 43.14 months).