Atık seramik tozunun çevre dostu, pirinç kabuğu külü esaslı tuğla üretiminde kullanılabilirliği
Usability of waste ceramic powder in the production of eco- friendly, rice husk ash based bricks
  1. Tez No: 865525
  2. Yazar: RIYADH MOHAMMED SALIH MOHAMMED DARFOUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tarihin bilinen en eski yapı malzemesi olan tuğla, zaman içerisinde çeşitli değişimler ve iyileştirmeler yaşamıştır. Tuğlanın inşaat sektöründe oldukça yoğun kullanılması tuğlayı sürekli geliştirilmesi gereken bir malzeme statüsüne taşımaktadır. Tuğlaya, bugüne kadar çok çeşitli katkılar kullanılarak iyileştirmeler yapılmıştır. Son zamanlarda geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik kavramlarının popüler olması nedeniyle, tuğlaların atıklarla iyileştirilmesi yoluna gidilmiştir. Bu çalışmada, tuğla bünyesine farklı oranlarda (%5, %10, %15 ve %20) atık seramik tozu ve %10 oranında pirinç kabuğu külü ikame edilerek tuğla özelliklerinin iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma üç ana aşamadan meydana gelmiştir. İlk aşamada katkılı numunelerein karşılaştırılması amacıyla referans numunesi üretilmiştir. İkinci aşamada, atık seramik tozu ve pirinç kabuğu külü katkılı numunelerin üretimi gerçekleştirilmiştir. Üçüncü ve son aşamada, üretilen tuğla numunelerine kuru birim hacim ağırlık, su emme (ağırlıkça), porozite, ısı iletim katsayısı tayini, donma çözülmenin basınç dayanımına etkisi ve basınç dayanımı deneyleri uygulanmıştır. Çalışmada sonuç olarak, atık seramik tozu ve pirinç kabuğu külü kullanımı ile kuru birim hacim ağırlık, ısı iletim katsayısı ve basınç dayanımı değerlerinde artış meydana geldiği görülmüştür. Bunun yanı sıra su emme (ağırlıkça), porozite ve donma çözülmenin basınç üzerindeki etkisi değerlerinde azalma olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak atık seramik tozunun yapı malzemesi üretiminde aktif birşekilde kullanılabileceği ve olumsuz etki yarattığı parametrelerde farklı bir atıkla iyileştirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Brick, the oldest known building material in history, has experienced various changes and improvements over time. The intense use of brick in the construction industry makes it a material that needs to be constantly improved. To date, improvements have been made to brick using a wide variety of additives. Since the concepts of recycling and sustainability have become popular recently, bricks have been rehabilitated with waste. In this study, it was aimed to improve the properties of the brick by substituting waste ceramic powder in different amounts (5%, 10%, 15% and 20%) and 10% rice husk ash into the brick structure. The study consisted of three main stages. In the first stage, a reference sample was produced to compare the added samples. In the second stage, samples containing waste ceramic powder and rice husk ash were produced. In the third and final stage, dry unit volume weight, water absorption (by weight), porosity, heat conduction coefficient determination, the effect of freezing and thawing on compressive strength and compressive strength tests were applied to the produced brick samples. As a result of the study, it was observed that the use of waste ceramic powder and rice husk ash increased the dry unit volume weight, heat conduction coefficient and compressive strength values. In addition, it was determined that there was a decrease in the values of water absorption (by weight), porosity and the effect of freez and thaw on compressive strenght. As a result, it is thought that waste ceramic powder can be used actively in the production of building materials and can be improved with a different waste in the parameters where it has a negative effect.