Yüksek gerilim porselen izolatör sırlarında mermer atık tozunun alternatif ham madde olarak kullanımı
Use of marble waste powder as an alternative raw material in high-voltage porcelain insulator glazes
  1. Tez No: 942627
  2. Yazar: ALİOSMAN TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Artan enerji talebi ve yeni yerleşim ile sanayi alanlarının gelişmesi, enerji iletim hatlarına ve izolatörlere olan ihtiyacı artırmaktadır. Porselen izolatörler, yüksek dayanıklılıkları ve güvenilir elektriksel performansları nedeniyle hala sektörde en yaygın kullanılan izolatörlerdir. Bu izolatörlerin yüzeyinde, ürünün mukavemetini artırmak ve gerekli elektriksel özellikleri sağlamak için sır tabakası bulunur ve bu sırda kuvars, feldspat, kil, kaolen, kalsit, dolomit gibi malzemeler ile renklendirici oksitler kullanılır. Ancak, porselen izolatör üretimindeki artışla birlikte sır tüketimi de artmakta, bu da maliyetlerin yükselmesine ve doğal kaynakların tükenmesine yol açmaktadır. Bu bağlamda, çevre kirliliği ve atıkların hızla artması gibi küresel tehditler de göz önünde bulundurularak alternatif ham madde kaynakları arayışına girilmiştir. Bu çalışmada, yüksek gerilim porselen izolatörlerinin sır bileşimlerinde kullanılan kalsit ve dolomit yerine mermer atığı kullanılarak yeni sır reçeteleri oluşturulmuştur. Deneysel veriler, mermer atığı tozunun, porselen izolatör sırlarında yaklaşık %7 oranında kullanılabileceğini ve teknik olarak benzer özellikler elde edilebileceğini göstermektedir. Mermer atıklarının porselen izolatör üretiminde kullanımı, çevresel, mekanik, kimyasal ve ekonomik açıdan önemli faydalar sağlayarak, sürdürülebilir üretim süreçlerine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
The increasing demand for energy and the development of new residential and industrial areas have raised the need for energy transmission lines and insulators. Porcelain insulators are still the most widely used type of insulator in the industry due to their high durability and reliable electrical performance. These insulators have a glaze layer on their surface, which serves to enhance the product's strength and provide the necessary electrical properties. The glaze contains materials such as quartz, feldspar, clay, kaolin, calcite, dolomite, as well as coloring oxides. However, with the increase in porcelain insulator production, the consumption of glaze also rises, leading to higher costs and the depletion of natural resources. In this context, global threats such as environmental pollution and the rapid increase in waste have prompted the search for alternative raw material sources. In this study, new glaze recipes have been developed by replacing calcite and dolomite, which are commonly used in high-voltage porcelain insulators, with marble waste. Experimental data shows that marble waste powder can be used in porcelain insulator glazes up to about 7%, yielding similar technical properties. The use of marble waste in porcelain insulator production will provide significant environmental, mechanical, chemical, and economic benefits, contributing to sustainable production processes.