Erkek çocuklarının feminen kız çocuklarının maskülen davranışlarına karşı anne-baba yaklaşım stratejileri
The strategies of parental approach to the masculine behaviour of girls and feminine behaviour of boys
  1. Tez No: 643012
  2. Yazar: YÜKSEL KANTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Toplumsal cinsiyet kavramı; tutum ve davranış biçimlerinin, başkalarının bireyden beklentilerinin ve bireyin kendisi ile ilgili sahip olduğu duygu ve düşüncelerin oluşumundan bunların yönlendirilmesine kadar oldukça geniş bir alanda önemli bir rol üstlenmektedir. Tüm toplumlarda var olan bu kavram birçok çalışmanın konusu olmuştur. Toplumsal cinsiyetin çok erken yaşlarda kendisini gösterdiği bilinmekte ve ilerleyen dönemlerde edinilen ilk izlenimler kalıp yargılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireyin yaşamının temelini oluşturan ve tutum, davranış ve değer kazandırılmaya en uygun dönem olan erken çocukluk döneminde toplumsal cinsiyet olgusunun irdelenmesi oldukça önemlidir. Kadınların ikincil pozisyonda konumlandırıldığı; kız/erkek çocukların ayrımcı ve baskıcı uygulamalara maruz kaldığı; medya ve popüler kültürün çocukların yaşamlarına, tercihlerine, sorumluluklarına ve hatta kişilik özelliklerine yön verdiği; toplumsal cinsiyet rollerinin sürekli olarak üretilip yeniden bize sunulduğu dünyamızda çocukların ve ebeveynlerin toplumsal cinsiyete yönelik algılarının sorgulanması ve var olan durumun betimlenmesi son derece önemli olacaktır. Bu çalışmanın temel amacı; erken çocukluk dönemindeki erkek çocuklarının feminen, kız çocuklarının maskülen davranışlarına karşı anne-baba yaklaşım stratejilerini belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ilinde yaşayan, 60-72 aylık çocuğa sahip anne babalar oluşturmaktadır. Katılımcılar 8 anne ve 8 baba olmak üzere toplamda 16 bireyden oluşmaktadır. Annelerin ikisi ilköğretim, ikisi ortaöğretim, ikisi lisans ve diğer ikisi de lisansüstü eğitim düzeyine sahiptir. Her eğitim düzeyinden iki anneden biri kız diğeri erkek çocuğa sahiptir. Aynı şekilde babalar da ilköğretim, ortaöğretim, lisans ve lisansüstü düzeylerden ikişer kişi olacak şekilde seçilmiştir. Her eğitim düzeyinden iki babadan biri kız ve diğeri erkek çocuğa sahiptir. Ebeveynlere ve onların algıları üzerine odaklanılması bu çalışmanın nitel araştırma yöntemlerinden temel nitel araştırma ile desenlenmesini olanaklı kılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden temel nitel araştırma ile desenlenen bu çalışmada farklı bireylerin deneyimlerinden durumu en iyi şekilde betimleyebilecek olan verileri toplamak ve çalışma grubunun algılarını derinlemesine betimleyebilmek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış olup veriler anne baba çocuk demografik bilgi formu ve açık uçlu soruların yer aldığı anne baba görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre; meslek, oyuncak, oyun, kıyafet ve renk tercihlerinde çocukların ve ebeveynlerin toplumsal kalıp yargılara sahip oldukları, özellikle kıyafet tercihlerinde, kız çocuklarının popüler kültür öğelerinden etkilendikleri sonucuna ulaşılmıştır. Sorumluluklar temasına ilişkin bulgular incelendiğinde; ev içi sorumlulukları daha çok kadınların üstlendiği tespit edilmiştir. Kişilik özellikleri temasına ilişkin bulgular karşıt kalıp yargısal durumlar açısından incelendiğinde; çocukların karşı cinsiyete atfedilen özelliklere sahip olması durumunda bazı ebeveyn görüşlerinin toplumsal cinsiyet kalıp yargıları ile örtüştüğü ve bu ebeveynlerin kalıp yargılar doğrultusunda görüş bildirdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of gender has a pivotal role in a broad range of attitudes and behavior styles, the expectations of others, as well as the individual's formation and orientation of emotions and ideas of self. The concept found in all cultures has been the subject of a number of studies. It is known that gender develops at early ages and the first impressions formed in the following years become stereotypes. It is of utmost importance to explicate the concept of gender in early childhood, which is the ideal stage to teach behavior, values, attitudes forming the basis of the individual's life. It is also highly essential to depict the current state and question the perception of children and parents with regard to gender in a world where gender roles are constantly recreated and presented to us, media and popular culture shape the lives, choices, responsibilities and even characteristics of children and where both male and female children are exposed to discriminating and oppressive practice, women are positioned inferior. The main objective of this research is to identify the parental approach to the masculine behavior of girls and feminine behavior of boys. The study group in this research consists of parents living in Istanbul with children aged at 60-72 months. The participants are 16 in total –8 mothers and 8 fathers. Of the eight mothers; two of the mothers are primary school graduates, two are secondary school graduates, two have a bachelor's degree and the other two have postgraduate degrees. Among all, one in every two mother has a son whereas the other has a daughter. Similarly, fathers are chosen from primary, secondary, undergraduate and postgraduate graduates evenly. Also, one out of two has a son whereas the other has a daughter. The fact that this study focuses on parents and their perception has made it possible to use basic qualitative research which is one of the qualitative methods. In this study where basic qualitative research is used , in order to gather data that can depict not only the experiences of different individuals in the most ideal form but also the perception of study group, semi-structured interview has been preferred and the data has been collected via parent, child demographic information form and open-ended survey questions. The findings of the study indicate that the choice of occupation, toys, clothes and colors are parallel with cultural stereotypes, and in particular in terms of choice of clothes girls are influenced by popular culture. With regard to the theme of responsibilities, it is identified that mostly women are responsible for domestic chores. When findings about personality traits are analyzed from the standpoint of opposite stereotype judgment, it has been found that on the condition that children have attributed characteristics, parents' contention is consistent with social stereotypes and they state their opinion in accordance with these social stereotypes.