11. sınıf temel düzey matematik kitabında bulunan soruların Yenilenmiş Bloom Taksonomisi'nin bilişsel süreç boyutuna göre incelenmesi
Investigation of questions in the 11th grade basic mathematics textbook according to Revised Bloom's Taxonomy's cognitive process dimension
  1. Tez No: 865537
  2. Yazar: CEREN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT YENİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaöğretim kurumlarında 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılından itibaren okutulan 11. Sınıf Temel Matematik ders kitabında bulunan çözümlü örneklerin, sıra sizde ve alıştırma soruları ile ünite sonu ölçme ve değerlendirme sorularının Yenilenmiş Bloom Taksonomisi(YBT)'nin bilişsel süreç boyutuna göre düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemi uygulanan araştırmada doküman incelemesi tekniği ile Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaöğretim kurumlarında okutulmakta olan 11. Sınıf Temel Düzey Matematik ders kitabında bulunan tüm sorular YBT'nin bilişsel düzey basamaklarına göre sınıflandırılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda incelenen kitapta bulunan matematik sorularının Yenilenmiş Bloom Taksonomisi'nin bilişsel süreç düzeyine göre yapılan sınıflandırmaya göre dengeli bir dağılımı olmadığı görülmüştür, bununla birlikte üst düzey zihinsel basamakları ölçen soruların ise yeterli sayıda bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to analyze the levels of the example solutions, your turn and practice questions, and unit evaluation questions in 11th grade mathematics textbooks taught in junior high schools associated to the Ministry of National Education in 2021-2022 academic year, according to the Revised Bloom's Taxonomy's cognitive process dimension(RBT). In the research, which uses the case design of the qualitative research technique, all of the questions in the Ministry of National Education junior high school 11th grade mathematics textbooks were categorized by the document analysis technique according to the steps of Revised Bloom's Taxonomy's cognitive process. As a result of this study, it has been noted that the examined problems are not evenly disseminated according to the steps of Revised Bloom's Taxonomy's cognitive process dimension, at the same time, problems at the higher order thinking stages are limitedly observed.