Sosyal bilgiler öğretmenlerinin eleştirel dijital okuryazarlık düzeyinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examining the critical digital literacy level of social studies teachers in terms of various variables
  1. Tez No: 865536
  2. Yazar: ESASETTİN ŞEVGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİHNİ MEREY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı sosyal bilgiler öğretmenlerinin eleştirel dijital okuryazarlık düzeylerini tespit etmektir. Araştırmanın örneklemi 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Van ili merkez ve ilçelerinde bulunan ortaokullarda görev yapan 178 sosyal bilgiler öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak demografik bilgilerinin yer aldığı kişisel bilgi anketi ve Küslü (2022) tarafından geliştirilen eleştirel dijital okuryazarlık ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri de SPSS 21.0 paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizinde Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Analizler sonucunda sosyal bilgiler öğretmenlerinin mesleki deneyimleri, öğrenim düzeyleri ve dijital beceri eğitimi alma durumları ile eleştirel dijital okuryazarlık düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Zamana bağlı bir şekilde sosyal bilgiler öğretmenlerinin eleştirel dijital okuryazarlık puanları mesleki deneyim açısından yıllara göre giderek azaldığı gözlemlenmiştir. Eleştirel okuryazarlık becerisi hayat boyu kazanılması ve sürekli geliştirilmesi gereken bir beceridir. Bu açıdan topluma yön veren ve yarının geleceğini tayin edecek öğretmenlerin sürekli olarak eleştirel okuryazarlık becerilerini geliştirici faaliyetlere dahil olmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the level of critical digital literacy of social studies teachers in terms of various variables. In this context, it was tried to determine whether there is a significant difference between social studies teachers' gender, professional experience, educational status, daily internet usage time, daily social media usage time and the training received to develop digital skills (courses, seminars, Mebbis, distance education courses, etc.) and their critical digital literacy levels. The study group of the research consists of 178 social studies teachers working in all secondary schools in the centre and districts of Van province in the 2022-2023 academic year. Within the scope of the research, a personal information questionnaire including demographic information of social studies teachers and the critical digital literacy scale developed by Küslü (2022) were used. In the analysis of the data, non-parametric tests were used because the data set did not meet the normality assumption. As a result of the analyses, it was found that there was a significant difference between social studies teachers' professional experience, education level and digital skills training and their critical digital literacy levels. Critical literacy skill is a skill that must be acquired throughout life and constantly improved. In this respect, teachers who shape the society and determine the future of tomorrow should constantly be involved in activities that improve their critical literacy skills.