Döner kanat İHA'ların şarj durumlarına göre uygun platforma görüntü işleme teknikleri ile inişi
Landing of rotary wing UAVs on the appropriate platform according to their charging state with image processing techniques
- Tez No: 865542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ AVAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Döner kanat insansız hava araçları eğlence sektöründen savunma sektörüne kadar birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Döner kanat İHA'ların kullanım alanlarının çeşitlenmesi üzerindeki en büyük engel ise hızlı tükenen pillerinden dolayı havada kalış sürelerinin kısa olmasıdır. Yakın gelecekte güvenlik amaçlı belirli bir alanı uzun süre gözetleme ya da uzun yol kargo taşımacılığı gibi sürekli işlerde çalıştırılmak istenen döner kanat İHA'ların pil ömürleri de düşünülerek batarya seviyelerinin takip edilmesi ve belirli bir batarya seviyesinde uygun şarj istasyonuna inmeleri gerekecektir. Yapılan çalışmada gerçek koşullarda bir rota üzerinde dolaştırılan İHA'nın iniş noktasına yatayda gidişi ve bu noktadan platforma görüntü işleme tekniklerini kullanarak dikey inişinin makine öğrenmesi algoritmaları ile tahminlenmesi gerçekleştirilmiştir. Yapılan test uçuşları sonucu başlangıçta istenen batarya seviyesi ile iniş sonrası istenen batarya seviyesi farkları incelenmiş ve 0% ile 3% arasında farklarla başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rotary wing unmanned aerial vehicles are used in many different areas, from the entertainment industry to the defense industry. The biggest obstacle to diversifying the usage areas of rotary wing UAVs is their short stay in the air due to their rapidly depleting batteries. In the near future, the battery levels of rotary wing UAVs, which are intended to be used in continuous operations such as surveillance of a certain area for security purposes or long-distance cargo transportation, will need to be monitored, taking into account their battery life, and they will need to land at the appropriate charging station at a certain battery level. In the study, the horizontal movement of the UAV, which is navigated on a route under real conditions, to the landing point and the vertical descent from this point to the platform using image processing techniques were predicted with machine learning algorithms. As a result of the test flights, the differences between the desired battery level at the beginning and the desired battery level after landing were examined and successful results were obtained with differences between 0% and 3%.