İnsansız hava aracılarının havada kalış süresinin maksimumizasyonu için enerji tüketiminin minimizasyonunun incelenmesi
Investigation of minimization of energy consumption for maximization of flight time of unmanned aerial vehicles
  1. Tez No: 869017
  2. Yazar: CEMAL ŞİRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Sivil Havacılık, Aeronautical Engineering, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnsansız hava araçları (İHA) kabiliyetleri ve görev çeşitlilikleri sayesinde günümüzde pek çok ülke tarafından hem askeri hem sivil havacılıkta kullanılmaktadır. İHA'ların kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte birçok tasarımcı ve araştırmacı bu konuya yönelmiştir. Bunun sonucunda hem askeri hem de sivil havacılıkta kullanılmak için çok sayıda hava aracı tasarlanmıştır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan İHA'ların uçuş öncesi ve sonrasında birçok problem ile karşılaşılmaktadır. Bu problemlerin en önemlilerin başında menzil yetersizliği ve havada kalış süresinin düşük olması gelmektedir. Bu eksiklikler dikkate alınarak bu çalışmada, dört motorlu döner kanat (quadkopter) bir İHA'nın havada kalış süresinin maksimumizasyonu için enerji tüketiminin minimizasyonunun incelenmesi ele alınmıştır. İncelemede quadkopterin önemli itki parametrelerini oluşturan pervane çapı ve hatve değerleri ve enerji kaynağı olan batarya değerleri dikkate alınarak kalış süresinin maksimumizasyonun Diferansiyel Arama Algoritması (DSA) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. DSA yardımıyla kalış süresinin maksimumizasyonu için optimimum giriş değerlerinin elde edilmesi sağlanmıştır. Yapılan optimizasyon süreciyle elde edilen sonuçlar, havada kalış süresinin arttırılmasında sezgisel yöntemlerin başarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Unmanned aerial vehicles (UAVs) are now used by many countries in both military and civil aviation, thanks to their capabilities and mission diversity. With the widespread use of UAVs, many designers and researchers have turned to this subject. As a result, many aircraft have been designed for use in both military and civil aviation. Many problems are encountered before and after the flight of UAVs, which are widely used today. The most important of these problems are insufficient range and low airborne time. Taking these deficiencies into consideration, this study examines the minimization of energy consumption of a four-engine rotary wing (quadcopter) UAV to maximize its stay in the air. In the analysis, considering the propeller diameter and pitch values, which are the important thrust parameters of the quadcopter, and the battery values, which are the energy source, the maximum stay time was achieved using the Differential Search Algorithm (DSA). With the help of DSA, optimum input values were obtained to maximize the residence time. The results obtained through the optimization process demonstrated the success of heuristic methods in increasing the air residence time.