The conduct of conduct: Hizbollah's governmental power in Lebanon
Yönetim davranışı: Hizbullah'ın Lübnan'daki hükümet gücü
  1. Tez No: 865545
  2. Yazar: KEREM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. WANDA KRAUSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of London (The School of Oriental and African Studies-SOAS)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Orta Doğu ve Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Hizbullah Lübnan'daki önemli bir İslamcı örgüttür. Halka refah hizmetleri sunmakla birlikte, şiddet içeren çatışmalarda da önemli bir aktördür. Bu çalışmanın konusunu bu örgüt oluşturacaktır. Yönetimsellik teorisinin kapsamı ve yönetimsellikle ilgili çeşitli teorik kavramlarla başlayarak, Michel Foucault'nun yönetimsellik hakkındaki argümanlarıyla ilişkili olarak Hizbullah analiz edilecektir. Tezde, Hizbullah'ın toplumu ve özellikle de Lübnan'daki Şii toplumunu nasıl yönetmeye çalıştığı ele alınmaktadır. Hükümet teorisinin gündelik hayattaki etkili davranışları anlamak için nasıl yeni yollar sunduğuna dair bir perspektif sunulması amaçlanmaktadır. Ayrıca bu çalışma, devlet otoritesine karşı muhalif bir güç olarak gayri resmiliğin ve gündelik siyasetin önemini de ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Hizbollah is an important Islamist organization in Lebanon. It provides welfare serviced to the public but it is an important actor in the violent conflicts as well. This organization will be the subject of this study. Starting with the extent of governmentality theory and several theoretical concepts related to governmentality, it will analyze Hizbollah in relation to the ideas of Michel Foucaoult's arguments about governmentality. It discusses the ways that Hisbollah tries to govern society and particularly the Shi'ite community in Lebanon. It will offer a perspective on how governmental theory provides novel ways to understand influential conducts in the everyday life. Also, this study discusses the importance of informality and everyday politics as an oppositional power against governmental authority.