Yüksek boyutlu büyük verilerde aykırı değerleri tanılama teknikleri
Outlier detection techniques in high-dimensional big data
  1. Tez No: 865555
  2. Yazar: ASLIHAN ASENA KÖPRÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLÇAY ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Gelişen teknoloji ve artan kaynaklarla birlikte ortaya çıkan yüksek boyutlu veri sorununa odaklanmaktadır. Binlerce veya milyonlarca değişken içeren bu veri setleri, analiz ve yönetim açısından önemli zorluklar ortaya koymaktadır. Bu tez kapsamında, büyük veri ve yüksek boyutlu verilerin tanımı, geçmiş uygulamaları ve diğer disiplinlerle olan ilişkileri ele alınmış, yüksek boyutlu büyük verilerin analizi için kullanılan boyut indirgeme teknikleri incelenmiş, bu tekniklerin pratikte nasıl uygulandığı anlatılmıştır. Aykırı değer tespiti yöntemleri üzerinde yapılan çalışmalarla birlikte, bu yöntemlerin simülasyonlarla test edilmesi ve elde edilen sonuçlar tezin temel çıkarımlarını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Focusing on the issue of high-dimensional data arising from advancing technology and increasing resources, this thesis addresses significant challenges in analysis and management posed by datasets containing thousands or millions of variables. Within the scope of this thesis, definitions of big data and high-dimensional data, historical applications, and interdisciplinary relationships are explored. Dimensionality reduction techniques employed for the analysis of high-dimensional big data are examined, and practical implementations of these techniques are elucidated. Alongside studies on outlier detection methods, the thesis encompasses simulations to test these methods, and the results obtained form the fundamental conclusions of the study.