5E modeline göre tasarlanan cebir öğrenme ortamında 7. sınıf öğrencilerinin matematik okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi
An examination of 7th grade students' mathematical literacy levels in an algebra learning environment designed using the 5E model
- Tez No: 865554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖZGÜR ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırma, 5E öğrenme modeline göre tasarlanan cebir öğrenme ortamlarının 7. Sınıf öğrencilerinin matematik okuryazarlık düzeylerine etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinin Avrupa yakasında bulunan bir ortaokulda gerçekleştirilmiştir. 8 hafta süren araştırma, 7. sınıfta öğrenim görmekte olan 40 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması kullanılmıştır. Araştırmada 5E öğrenme modeli aşamalarını içeren cebir öğrenme alanına yönelik 8 eylem planı kullanılmıştır. Araştırmada eylem planları, hazırbulunuşluk testi, ara değerlendirme testleri, matematik okuryazarlığı testi ve araştırmacı günlüğü veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmanın verileri betimsel yöntem kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonunda 7. sınıf öğrencilerin matematik okuryazarlık seviyelerinin orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, araştırma sonuçları 5E öğrenme modeli ve öğrencilerin matematik okuryazarlık düzeylerinin geliştirilmesi gereken yönlerine yönelik bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the impact of learning environments designed according to the 5E learning model on the mathematical literacy levels of 7th-grade students. The study is conducted at a secondary school located on the European side of Istanbul during the 2022-2023 academic year. The research, which lasted for 8 weeks, is contucted with 40 students enrolled in the 7th grade. Action research, a qualitative research method, is used in the study. Eight action plans focusing on the algebra learning domain, including the stages of the 5E learning model, are utilized in the research. Data collection instruments included action plans, a readiness test, interim assessment tests, a mathematical literacy test, and a researcher's journal. Descriptive analysis is used to analyze the data collected in the study. As a result of the research, it is found that the mathematical literacy levels of 7th-grade students are at a moderate level. Additionally, the research findings provide insights into the aspects where improvement is needed concerning the implementation of the 5E learning model and the mathematical literacy levels of the students.