Adana, Mersin, Osmaniye illerinde tüketicilerin arı ürünlerine karşı tutumları ve güvenlerinin incelenmesi
Investigation of consumers' attitudes and trust towards bee products in Adana, Mersin, Osmaniye provinces
  1. Tez No: 865556
  2. Yazar: MERTCAN DOĞRUÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAEDDİN YÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ülkemizde arıcılık faaliyetleri sonucunda arı ürünü olarak bal, polen, propolis, arı sütü ve arı zehri v.b. ürünler elde edilmektedir. Son yıllarda önemi artan arı ürünleri üretiminin yanı sıra tüketiciler tarafından talep de artmaktadır. Ancak gıda güvenliği ve gıda ürünleri üretici güvenliği gibi kavramlar tüketiciler tarafından daha sık gündeme gelmektedir. Tüm bu gelişmelerin üzerine etik olmayan üretimler, tüketicilerin pazar yapısına rağmen ürünlere karşı tutum ve davranışları, tercihlerini belirleme ve ürün seçim sürecindeki etki mekanizmalarının incelenmesi önem kazanmıştır. Bu çalışmada arı ürünleri tüketicilerinin genel özellikleri, tercihlerinin belirlenmesi ve arı ürünlerine duyulan güven ele alınmıştır. Çalışma sonuçlarına göre 3 ilde toplam katılımcıların %53,4'ü erkektir. Katılımcı tüketicilerin çoğunluğu ağırlıklı olarak 48 yaş üstü olup, lise veya dengi eğitim ve yüksek öğretim düzeyinden mezun olmuştur. Tüketicilerin aylık gelir düzeyleri 4250-6500 aralığındadır. Bu 3 ilde katılımcı tüketiciler süzme bal, petek bal, polen ve propolis ürünleri hakkında en fazla bilgiye sahipken, en az bilinen arı ürünleri arı sütü ve arı zehridir. Arı ürünleri arasında en çok satın alınan Süzme bal olmuştur. Tüketicilerin büyük bir çoğunluğu ürün satın alırken ambalaj olarak camı tercih etmektedir. Tüketiciler bal ürünlerini market-süpermarketleri ve üretici veya üretici birlikleri tercih ederken, polen ürünü için arı ürünleri üreticilerini, propolis ürünü için satış noktalarını tercih etmektedir. Tüketiciler süzme bal ve petekli balı alırken market/süpermarket veya arıcılara, polen ürününde arıcılara, propolis ürününde ise markalı ürünlere güvenmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of beekeeping activities in our country, honey, pollen, propolis, royal jelly and bee venom etc. are produced as bee products. is produced. products are obtained. In addition to the production of bee products, which has become increasingly important in recent years, the demand of consumers is also increasing. However, concepts such as food safety and food product producer safety are brought to the agenda more frequently by consumers. In addition to all these developments, despite unethical production and market structure, consumers' attitudes and behaviors towards products, determining their preferences and examining the impact mechanisms in the product selection process have gained importance. In this study, the general characteristics of bee product consumers, determination of their preferences and their trust in bee products are discussed. According to the research results, 53.4% of the total participants in the 3 provinces are men. The majority of participating consumers are predominantly over the age of 48 and have graduated from high school or equivalent education and higher education. Monthly income levels of consumers are in the range of 4250-6500. While the participating consumers in these 3 provinces are most knowledgeable about filter honey, honeycomb honey, pollen and propolis products, the least known bee products are royal jelly and bee venom. Among the bee products, filtered honey was the most purchased. The majority of consumers prefer glass as packaging when purchasing products. While consumers prefer markets-supermarkets and producers or producer associations for honey products, they prefer bee product manufacturers for pollen products and sales points for propolis products. Consumers trust markets/supermarkets or beekeepers when purchasing filtered honey and combed honey, beekeepers for pollen products, and branded products for propolis products.