Bel ağrılı olgularda manyetik rezonans görüntülemede 'High intensity zone' ve disk hernisi görüntülerinin klinik muayene bulguları ile korelasyonu
The Correlation of physical examination findings with high intensity zone and disc hernia on magnetic resonance imaging in patients with low back pain
  1. Tez No: 86556
  2. Yazar: BERNA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ AKIRMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
BEL AĞRILI OLGULARDA MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEMEDE“HIGH INTENSITY ZONE”VE DİSK HERNİSİ GÖRÜNTÜLERİNİN KLİNİK MUAYENE BULGULARI İLE KORELASYONU ÖZET Giriş ve Amaç: Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) santral sinir sistemi ve bunu çevreleyen dokular hakkında detaylı bilgi vermektedir. Posterior anulus fibrozusta yer alan“high intensity zone”(yüksek yoğunluk bölgesi) (HIZ) ağrılı diski belirlemede değerli bir bulgudur. Bu prospektif çalışma MRG'de HIZ görüntüsünün varsa klinik muayene bulguları ile korelasyonunu belirlemek amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 55 hasta (19 HIZ olan, 12 HIZ olmayan ve 24 lomber disk hernili) alınarak tam bir fizik muayene (ailede bel ağrısı hikayesi, ağrıyı arttıran nedenler, ağrırım yayılımı, postür, yürüyüş, palpasyon ve hareketle olan ağrı, eklem hareket açıklığı, nörolojik ve dolaşım muayenesi, özel testler) ilk müracaatlarında yapıldı. High intensity zone olan ve olmayan 31 hasta çalışma grubu, lomber disk hernili 24 hasta ise kontrol grubu olarak değerlendirildi. High intensity zone MRG'de T2 ağırlıklı sagital kesitlerdeki parlak beyaz görüntü olarak tanımlandı.
Özet (Çeviri)
THE CORRELATION OF PHYSICAL EXAMINATION FINDINGS WITH HIGH INTENSITY ZONE AND DISC HERNIA ON MAGNETIC RESONANCE IMAGING IN PATIENTS WITH LOW BACK PAIN ABSTRACT Background & Objective: Magnetic resonance imaging (MRI) provides a detailed information about central nervous system and surrounding tissues. High intensity zone (HIZ) located in the posterior anulus fibrosus is of value in detecting painful disc and anular tears. This study was designed to evaluate the correlation of lumbar disc abnormality described as the high intensity zone observed on MRI with physical examination findings, if any. Material & Method: Fifty-five patients (19 with HIZ, 12 free of HIZ and 24 with lumbar disc hernia) were included in the study and a full physical examination (including family history of back problems, location of pain, factors aggravating pain, extent of pain, posture, gait, pain on palpation and motion, range of motion, neurologic and vascular examination, special tests) was performed on their first application. The study group consisted of 31 patients including those with HIZ and free of HIZ and the control group consisted of 24 patients with lumbar disc hernia. High intensity zone was defined as bright white signal seen on T2 weighted sagittal images.