Erbil'deki gençlerin siyasal sahaya katılımında sosyal medyanın etkisi
The effect of social media on the participation of youth in Erbil in the political area
  1. Tez No: 865562
  2. Yazar: REBWAR MARIF SALIH SALIH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMİZ GÖKBUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Geçmişten günümüze süre gelen ve artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen dijital iletişim bugün farklı noktalara ulaşmıştır. İnsanların değişen ve gelişen teknoloji ile birlikte artan arz ve talepleri doğrultusunda iletişim araç̧ gereçleri de yıllar içinde çeşitlenerek gelişmiştir. Özellikle 21. yy'da, iletişim çoğunlukla sosyal paylaşım ağları kullanılarak gerçekleştirilen bir olgu halini almıştır. Bu ağlar sayesinde bireysellik daha ön plana çıkmaktadır. Sosyal ağlar, gün geçtikçe kullanıcı sayısının artması ile toplumsal birçok alanda köklü̈ değişimlere yol açarak büyük etki alanları oluşturmuştur. Bu köklü̈ değişimler toplum ve bireysel bazda olduğu kadar küresel düzeyde de oldukça etkili hale gelmiştir. Bu çalışma geleneksel medya dışında sosyal medya ağlarının kamuoyu yaratma üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu bağlamda Erbil'deki genç̧ sosyal medya kullanıcılarının, sosyal medyayı kullanma, sosyal medya kullanım alanları, alışkanlıkları ve bunların siyasi anlamda ne düzeyde ne kadar etkili olduğunun ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Irak Erbil'deki sosyal medya kullanıcıları içinden seçilen 486 sayıda birey oluşturmaktadır. Katılımcılara araştırmacı tarafından geliştirilen soru formu uygulanmıştır. Soru formlarından elde edilen yanıtların sonucunda nicel analizler gerçekleştirilmiştir. Bireylere ait demografik bilgilerin istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterip göstermediği Ki–kare karşılaştırma testleri ile analiz edilmiştir. Bu araştırmanın verilerinden elde edilen sonuçlar Erbil'deki 18-30 yaşlarında sosyal medya kullananlar üzerinde, sosyal medyanın siyasi alanda etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital communication, which has continued from the past to the present and has become an integral part of our lives, has reached different points today. In line with the increasing supply and demands of people with the changing and developing technology, communication tools have also diversified and developed over the years. Especially in the 21st century, communication has become a phenomenon that is mostly carried out using social networks. Thanks to these networks, individuality comes to the fore. With the increase in the number of users day by day, social networks have created great areas of influence by causing radical changes in many social areas. These radical̈ changes have become quite effective at the global level as well as on the societal and individual basis. This study investigates the effect of social media networks on creating public opinion, apart from traditional media. In this context, it is aimed to reveal the use of social media, social media usage areas and habits of younģ social media users in Erbil and to what extent they are politically effective. The sample of the research consists of 486 individuals selected from among the social media users in Erbil, Iraq. A questionnaire developed by the researcher was applied to the participants. Quantitative analyzes were carried out as a result of the answers obtained from the questionnaires. Chi-square comparison tests were used to analyze whether the demographic information of individuals showed statistically significant differences. The results obtained from the data of this research have determined that social media is effective in the political arena on those who use social media at the age of 18-30 in Erbil.