Katı kültür fermentasyonu uygulanan ayçiçeği küspesi ile kraker üretimi
Cracker production with sunflower meal using solid state fermentation
  1. Tez No: 865561
  2. Yazar: ELİF KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ ŞİMŞEK ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmanın amacı, ayçiçeği küspesinin (AK) katı kültür fermantasyonuyla toplam fenolik madde (TFM) içeriğini arttırmak ve fermente ayçiçeği küspesi ununu (FAKU) fonksiyonel kraker yapımında kullanmaktır. Öncelikle, ayçiçeği küspesinin Aspergillus oryzae ile katı kültür fermantasyon koşulları optimize edilmiştir. Optimum fermantasyon koşulları; 1x107 inokulum oranı, %70 nem içeriği, 40 °C sıcaklık ve 8 gün inkübasyon süresi olarak bulunmuştur. Kraker yapımında, optimum koşullarda elde edilen FAKU beyaz un (BU) veya tam buğday unu (TBU) ikamesi olarak %5, %7.5 ve %10 oranında kullanılmıştır. Krakerlerin fizikokimyasal, biyoaktif, duyusal, tekstürel ve mikroyapısal özellikleri incelenmiştir. AK'ın katı kültür fermentasyonu AK'a kıyasla daha düşük nem içerikli, L*değerli ve antioksidan aktiviteli FAK üretmiştir (p0.05). FAKU'nun, BU krakerlere kıyasla TBU krakerlerinde duyusal özellikleri iyileştirdiği bulunmuştur. Sonuçlar FAKU'nun fonksiyonel kraker üretiminde un ikamesi olarak kullanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to increase the total phenolic content (TPC) of sunflower meal (SM) by solid-state culture fermentation and to use fermented sunflower meal flour (fSMF) in the production of functional crackers. First of all, solid state fermentation conditions of sunflower meal with Aspergillus oryzae were optimized. Optimum fermentation conditions were found as 1x107 inoculum rate, 70% moisture content, 40 °C temperature and 8 days incubation period. In cracker production, fSMF obtained under optimum conditions was used as a substitute for white flour (WF) or whole wheat flour (WWF) at the rate of 5%, 7.5% and 10%. Physicochemical, bioactive, sensory, textural and microstructural properties of crackers were examined. Solid state fermentation of SM produced fSM with lower moisture content, L* value and antioxidant activity compared to SM (p0.05). fSMF was found to improve sensory properties of WWF crackers compared to WF crackers. The results showed that fSMF can be used as a flour substitute in functional cracker production.