Amplifikasyonun akustik ve fiziksel özelliklerinin işitsel fonksiyon ve kullanıcı üzerine etkileri
Effects of acoustic and physical properties of amplification on auditory function and user
  1. Tez No: 865563
  2. Yazar: LEYLA TOPKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İşitme cihazı kullanıcılarının yaşadıkları sorunlardan önemli biri de telefon görüşmeleri sırasında gelen sesin parazitlenmesi ve söyleneni anlayamamalarıdır. Çoğu işitme cihazı markası gelişen teknolojiye paralel olarak işitme cihazlarında bluetooth özelliğini kullanmaya başlamışlardır. Bu çalışmamızda işitme cihazlarının mikrofon yönselliğinin ve bluetooth özelliğinin gürültü maruziyeti olan bireylerde konuşmayı anlama üzerine olan etkileri araştırılacaktır. Gürültü varlığında bilateral işitme cihazı kullanan bireylerin mikrofon yönselliğinin ve bluetooth özelliğinin konuşmayı ayırt etme skorları üzerine etkisi objektif olarak test edilecektir. Orta derecede bilateral sensörinöral tip işitme kaybı olan ve bilateral işitme cihazı kullanan bireylerin gürültüsüz ve gürültülü ortamda işitme cihazlı konuşmayı anlama skorları istatistiksel olarak araştırılacaktır. Elde edilecek sonuçlar literatürdeki verileriyle kıyaslanarak sonuçlar kısmında tartışılacaktır
Özet (Çeviri)
An obstacle experienced by patients using hearing aids is the difficulty of distinguishing speech as a result of the existence of ambient noise. With advancements in hearing aid technology, Bluetooth technology has now been integrated into most hearing aids by manufacturers. The objective of this research was to examine the impact of microphone directionality and Bluetooth use on the speech discrimination scores of individuals with hearing impairment in the presence of ambient noise. The primary endpoint was to objectively explore the impact of microphone directionality and Bluetooth on speech discrimination scores in the presence of ambient noise. In this study, patients with moderate sensorineural hearing loss and using bilateral hearing aids will be included and their speech discrimination will be tested in the presence and absence of ambient noise while equipped with hearing aids. The findings of the study will be discussed in a comparative manner with the available literature in the results and discussion sections