Bina yapılarında asansör risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of elevator risk factors in building structures
  1. Tez No: 865590
  2. Yazar: MEHMET ALİ YASSI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yapı üretiminde Asansör uygulamalarında kullanılan ilgili kanun ve yönetmelikler olmasına karşın, halen sonucu ölüme kadar varan ciddi kazalar meydana gelmektedir. Bu nedenle yapı üretiminde asansör uygulamalarında izlenecek yol ve risk değerlendirme faktörlerinin sınırlarının daha keskin olarak belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmada, yapı üretiminde asansör uygulamalarında izlenen yol haritası ve risk değerlendirme faktörleri, asansör sektöründe çalışan uzman görüşleri açısından ve Türkiye genelinde Asansör Takip Sistemi verileri (ASTAK) ele alınmış ve incelenmiştir. Bu bağlamda, risk değerlendirme faktörleri ve asansör uygulamalarında izlenen yol dikkate alınarak uzmanlara yönelik anket düzenlenmiştir. ASTAK verileri ve anket sonuçları birlikte irdelenmiştir. Elde edilen bulgulardan, konuya yönelik risk değerlendirme faktörlerinden en fazla sorun teşkil edenler dikkate alınarak, faktörlerin risk matrisi hesaplanmıştır. Belirlenen risk değerlendirme faktörlerinden en fazla sorun olanların hesaplanan risk durumlarına göre sonuçlar yorumlanmış ve konuyla ilgili akademik, kamu ve özel sektör çalışanlarına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Despite the existence of relevant laws and regulations for elevator applications in building construction, serious accidents with fatal consequences still occur. Therefore, it is crucial to more clearly define the path and limits of risk assessment factors in elevator applications within building construction. In this study, the roadmap and risk assessment factors for elevator applications in building construction were examined in terms of expert opinions from professionals in the elevator industry and the Asansör Takip Sistemi (Elevator Monitoring System) data (ASTAK) across Turkey. In this context, a survey targeting experts was conducted, considering the risk assessment factors and the followed path in elevator applications. ASTAK data and survey results were analyzed together. From the findings, the risk matrix of factors was calculated by considering the most problematic risk assessment factors related to the subject. The results were interpreted based on the calculated risk situations of the most problematic identified risk assessment factors and recommendations were made to academic, public and private sector professionals involved in the subject.