Alibey Adası (Ayvalık-Türkiye) Pb-Zn cevher oluşumları ve akışkan karakteristikleri
Alibey Island (Ayvalık-Turkiye) Pb-Zn ore formations and fluid characteristics
  1. Tez No: 865593
  2. Yazar: DİLARA ATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AKISKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmayla, petrografik incelemeler, sıvı kapanım analizleri, duraylı kükürt izotopu ve saha çalışmalarından elde edilen veriler bir bütün olarak değerlendirilerek, Türkiye'nin kuzey-batısında yer alan Ayvalık'ın kuzeyinde bulunan Alibey Adası bölgesindeki Pb-Zn yataklarının oluşum süreçlerine ilişkin bulgular ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Çalışmalar bölgede bulunan günümüzde işletilmeyen galeri yakınındaki pasa sahasından ve yan kayaçlardan örnekler alınarak sürdürülmüştür. Batı Anadolu'da Alt – Orta Miyosen'de genel olarak kalkalen karakterde asitik ve bazik volkanik aktiviteler gelişmiştir. Kuzeybatı Anadolu bölgesinin magmatik kökeni ve oluşumları benzerlikler göstermektedir. Galeri yakınında tespit edilen pasa sahalarından alınan örnekler üzerinde yapılan çalışmalarda galen, pirit, kalkozin-kovellin, limonit ve mangan grubu mineralleri tespit edilmiştir. Sıvı kapanım analizleri kuvars örnekleri üzerinde yapılmış olup homojenleşme sıcaklıkları 233-390 ˚C arasında değişmektedir. Kükürt izotop çalışmalarında ise δ34S sonuçları -4,5 ‰ ile -2,6 ‰ arasında değişmektedir. Mineralojik-petrografik bulgular, yapısal-dokusal ilişkiler, oluşum sıcaklıkları ve izotop değerleri incelendiğinde, bölge cevherleşmesinin mezotermal sıcaklıklarda meydana gelen damar tipi Pb-Zn-Cu cevherleşmesi olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With this study, mineralogical-petrographical studies, fluid inclusion analyses, stable sulfur isotope data, and data obtained from fieldwork were collectively evaluated to reveal findings about the formation processes of Pb-Zn deposits in the region of Alibey Adası, located north of Ayvalık in northwestern Turkey. Samples were collected from currently inactive gallery entrances in the region to conduct the studies. In Western Anatolia, predominantly calc-alkaline acidic and basic volcanism developed during the Late-Middle Miocene. The magmatic genesis of the Northwest Anatolian region shows similarities. Samples were taken from the study area's slag fields and host rocks. The ore microscopy studies determined galena, pyrite, chalcocite-covellite, limonite, and manganese group minerals. Fluid inclusion analyses were performed on quartz samples, and homogenization temperatures ranged between 233-390 °C. In sulfur isotope studies, δ34S results range between -4.5‰ and -2.6‰. In light of the obtained data, when mineralogical-petrographical findings, structural-textural relationships, formation temperatures, and isotope values are examined, it is thought that the ore formation in the region is a mesothermal vein-type Pb-Zn-Cu mineralization occurring at moderate temperatures.