Fe-B bazlı camsı metal alaşımlarının üretimi ve özelliklerinin incelenmesi
Production of Fe-B based glassy metal alloys and examination of their properties
  1. Tez No: 865598
  2. Yazar: SELMİNE ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında Fe-B bazlı yumuşak manyetik özelliklere sahip camsı metal alaşımlar Fe38Co38Mo8Cu1B15 (Fe38) ve Fe42Co42Cu1B15 (Fe42) olmak üzere iki farklı bileşime sahip olarak düzlemsel akış döküm tekniği kullanılarak şerit formunda üretilmiştir. Uydu takip sistemlerinde sensör malzemesi olarak kullanılan bu alaşımların uzayın zorlu koşullarındaki performansını tespit etmek amacıyla proton ışınlaması uygulanmıştır. Daha sonra proton ışınlamasının şeritler üzerindeki yapısal, manyetik ve sensör performansı üzerindeki etkisi 15-30-60 kRad'a kadar ışınlama dozlarıyla incelenmiştir. Alaşımların yapısal incelemesi X-ışını kırınım desenleri ve SEM analizleri ile gerçekleştirilmiştir. Yüzey ve toplu manyetik özellikleri araştırmak için sırasıyla bir manyetik kuvvet mikroskobu ve titreşimli numune manyetometresi kullanılmıştır. Fe38 alaşımının amorf yapısı ışınlamayla değişmezken, Fe42 alaşımında muhtemelen şeridin yerel ısınmasından dolayı bir dereceye kadar kristalleşme gözlemlenmiştir. Işınlama sonrası MFM görüntülerinde Fe38 alaşımında manyetik alanların oluşumu açıkça görülmüştür. Fe42 alaşımında ise aşırı alan büyümesi nedeniyle bu oluşum görülmemiştir. Işınlama dozunun artmasıyla birlikte her iki alaşım için de sensörlerin transfer fonksiyonlarında azalma görülürken, gürültüde ciddi oranda artış tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, metallic glasses with soft magnetic properties based on Fe-B, namely Fe38Co38Mo8Cu1B15 (Fe38) and Fe42Co42Cu1B15 (Fe42), have been produced in strip form using the planar flow casting technique. These alloys, utilized as sensor materials in satellite tracking systems, were subjected to proton irradiation to assess their performance under the challenging conditions of space. Subsequently, the impact of proton irradiation on the structural, magnetic, and sensor performance of the strips was investigated with irradiation doses from 15 to 30 to 60 kRad. The structural analysis of the alloys was conducted through X-ray diffraction patterns and SEM. For the investigation of surface and bulk magnetic properties, a magnetic force microscope and a vibrating sample magnetometer were employed. While the amorphous structure of the Fe38 alloy remained unchanged with irradiation, a degree of crystallization was observed in the Fe42 alloy, likely due to local heating of the strip. The formation of magnetic domains in Fe38 alloy was clearly observed in MFM images after irradiation, whereas this formation was not observed in Fe42 alloy due to excessive domain growth. As the irradiation dose increased, a decrease in the transfer functions of sensors was observed for both alloys, accompanied by a significant increase in noise.