Vitex agnus-castus ve Inula viscosa ekstrakları kullanılarak yeşil sentez yöntemiyle Ag nanoparçacık üretilmesi ve antibakteriyel özelliklerinin araştırılması
Production of Ag nanoparticles by green synthesis using Vitex agnus-castus and Inula viscosa extracts and investigation of their antibacterial properties
- Tez No: 865599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT BOZOK, DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET ZALAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma kapsamında Osmaniye ilinden toplanan Inula viscosa ve Vitex agnus-castus bitkilerinin ekstraktları kulanılarak yeşil sentez yöntemiyle gümüş nanopartikülleri üretilmiştir. Üretilen bu nanopartiküllerin farklı analizler (XRD ve SEM) kullanılarak karakterizasyonu yapılmıştır. XRD analizi sonucunda gümüş nanopartiküllerin yüzey merkezli kübik yapıda oluştuğu ve yüksek kristaliniteye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca XRD sonuçları malzemede ikincil faz ve yapıların oluşmadığını göstermiştir. Gümüş nanopartiküllerin yüzey morfolojisi SEM ölçümleriyle analiz edilmiş ve yüzey görüntülerinden büyük nanoparçacıkların küçük parçacıkların toplanması veya üst üste binmesiyle oluştuğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, üretilen bu nanopartiküllerin çeşitli mikroorganizmalar üzerinde antimikrobiyal aktiviteleri açığa çıkarılmıştır. Araştırma sonunda, hem I. viscosa hem de V. agnus-castus bitkisinin özütü kullanılarak sentezlenen gümüş nanopartiküllerinin iyi derecede antimikrobiyal aktivite gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, silver nanoparticles were produced by the green synthesis method using extracts of Inula viscosa and Vitex agnus-castus plants collected from Osmaniye province. These produced nanoparticles were characterized using different analyses (XRD and SEM). XRD analysis revealed that silver nanoparticles were formed in a face-centered cubic (fcc) structure and had high crystallinity. In addition, XRD results showed that no secondary phases and structures were formed in the material. The surface morphology of silver nanoparticles was analyzed by SEM measurements and it was determined from the surface images that large nanoparticles were formed by aggregation or overlapping of small particles. However, the antimicrobial activities of these produced nanoparticles on various microorganisms have been revealed. At the end of the research, it was determined that silver nanoparticles synthesized using extracts of both I. viscosa and V. agnus-castus plants showed good antimicrobial activity.